Reclaiming context: Architectural theory, pedagogy and practice since 1950
Bağlamı geri kazanmak: 1950'den günümüze mimari kuram, eğitim ve uygulama
  1. Tez No: 773475
  2. Yazar: ESİN KÖMEZ DAĞLIOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. MICHIEL RIEDIJK, PROF. DR. TOM AVERMAETE
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2017
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Technische Universiteit Delft (Delft University of Technology)
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 228
Özet
Bağlam, kullanımıyla ilgili yaygın belirsizliğe rağmen mimaride çok önemli bir kavramdır. Bu kavram birçok mimari düşünce ve tartışmada mevcut olmasına rağmen çağdaş mimarlık kuram ve uygulamalarında bu kavrama dair eleştirel bir söylemsel yansıma eksiktir. Kavramın bu şizofren mevcudiyeti ve yoksunluğu içerisinde bu çalışmanın amacı bağlam üzerine çağdaş bir tartışmanın tarihsel ve kuramsal temelini oluşturmaktır. Bağlam ya da benzer kavramlar üzerine tartışmalar mimarlık alanında her zaman var olmuştur, ancak 1950'lerde pek çok mimar, kuramcı ve eğitimcinin modern mimari tutuculuğunun olumsuz etkilerine ve savaş sonrası kentlerin yeniden inşasının yıkıcı etkilerine işaret ettikleri farklı bakış açılarıyla tartışma çok katmanlı bir bilgi bütünü olarak yoğunlaşmış ve gelişmiştir. Savaş sonrası dönemde katmanlı ve verimli bir tartışma konusu olmasına rağmen, postmodern tarihçilik ve eklektizm tarafından özümsenmesi, gelenekçiler ve korumacılar tarafından ele geçirilmesi ve sonuç olarak neo-avangardlar tarafından dar görüşlü anlayışları nedeniyle saldırıya uğraması sebebiyle bağlam 1980'lerin eleştirel mimarlık söyleminde popülaritesini kaybetmiştir. Bu araştırma bağlam tartışmasının eleştirel bir arkeolojisini sunmakta ve kavramın silinmiş, unutulmuş ve terk edilmiş boyutlarını ortaya çıkararak onu geri kazanmayı hedeflemektedir. Bunun için, 1980'lerin postmodern mimarisinin hâkim paradigmasına onun belirli güzergahlarının tarihi ve gelişimini içerden bir eleştiriyle sorgulayarak meydan okur. Başlangıç noktasını Birinci Venedik Mimarlık Bienali'ne denk gelen 1980 yılı olarak alan bu araştırma, Aldo Rossi, Robert Venturi ve Denise Scott Brown ile Colin Rowe'un fikir ve işlerinin derinlemesine çalışılması ve yorumlanmasıyla bağlam tartışmasının izini 1950'lere kadar sürer. Bu ters kronoloji, bu öncülerin eserlerinde bağlam anlayışının“yerden belleğe”,“mekânsaldan ikonografiğe”ve“katmanlardan nesneye”dönüştüğünü göstermektedir. Bu dönüşümdeki ilk kavramlar mimari tasarım sürecinin içkin bir parçası olan bağlamı eleştirel bir kavram olarak yeniden kazanma kapasitesine sahiptir. Kısacası, bu çalışma sergiler, arşiv malzemeleri, öğrenci projeleri, yayınlar, binalar vb. gibi farklı ortamlarda bulunan geniş kaynaklardan yararlanarak 1950ler ve 1980ler arasındaki dönemde mimarlık kültüründe dile getirilen“bağlam düşüncesinin”ana hatlarını inşa eder.
Özet (Çeviri)
Context is a crucial concept in architecture, despite the frequent ambiguity around its use. It is present in many architectural thoughts and discussions, while a critical discursive reflection is absent from contemporary architectural theory and practice. Situated within this schizophrenic condition in which the notion is both absent and present, this study aims at creating a historical and theoretical basis for a contemporary discussion on context. Discussions on context or alike notions had always existed in the field of architecture but the debate intensified and developed as a multi-layered body of knowledge in the 1950s, when various architects, theorists and teachers cultivated several perspectives on context as to address some of the ill effects of modern architectural orthodoxy and the destructive effects of post-war reconstructions. Despite being a topic of layered and productive debate in the post-war years, context lost popularity in the critical architectural discourse of the 1980s when it was absorbed by postmodern historicism and eclecticism, co-opted by traditionalists and conservationists, and consequentially attacked by the neo-avant-gardes for its blinkered understanding. This research presents a critical archaeology of the context debate, aiming to reclaim the notion by uncovering its erased, forgotten and abandoned dimensions. To do so, it challenges the governing paradigm of 1980s postmodern architecture by making inquiries into the history and genealogy of its particular trajectories with a criticism from within. Taking 1980 as a starting point, coinciding with the First Venice Architecture Biennale, the research traces the debate on context back to the 1950s through an in-depth study and interpretation of the ideas and works of Aldo Rossi, Robert Venturi and Denise Scott Brown and Colin Rowe. This reverse chronology reveals that in the works of these protagonists the understanding of context has shifted from“place to memory”, from“spatial to iconographic”and from“layers to object”, where the former categories still hold the capacity to recover the notion as a critical concept that is intrinsic to the architectural design process. In brief, by drawing upon the vast resources available in different media, such as exhibitions, archival materials, student projects, publications, buildings, etc., the study constructs an outline of“the context thinking”as it was articulated in architectural culture in the period between 1950s and 1980s.