Günümüzde postmodernizmde sembolik anlatım ve seramikle buluşması
Symbolic expression in postmodernism and its application in ceramics today
  1. Tez No: 74070
  2. Yazar: TUBA ÖNDER DEMİRCİOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ERDİNÇ BAKLA
  4. Tez Türü: Sanatta Yeterlik
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Güzel Sanatlar Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Seramik ve Cam Ana Sanat Dalı
  12. Bilim Dalı: Artistik Seramik Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 190
Özet
Postmodernizm'in oluşum ihtiyacı, İkinci Dünya Savaşı sonrasında, toplum bir değişim süreci içinde, kendini yenileme, yeni bir estetik değer bulma arayışına girmiştir. Endüstri kökten değişimlere girmiş ve enerji krizi bir süredir çözülmüş olduğu düşünülen problemleri yeniden açığa çıkartmıştır. Savaş sonrası yıkılan kentler, harab olan şehirlerin yeniden inşa edilme çabaları başlamıştır. Bu görevi de Modernistler üstlenmiştir. Fakat bu çaba başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Sosyal konutlar koyu ve gri renkler, yeni savaştan çıkmış insanların istek ve arzularına cevap verememiştir. Modernistlerin yaptıkları konutlar ve yerleşim birimleri birer şiddet yuvasına dönüşmüş, birbirini tanımayan farklı kültürlerin insanları birarada insani değerleri ve istekleri yokeden bir tavır içinde yaşamayı başaramamıştır ve Charles Jenks bu şiddet yuvalarından biri olan Pruit-lgoe konutlarının dinamitle yıkılmasını Post-Modernizm' in başlangıcı olarak ilan eder. Böylece son altmış yılda sosyal yaşamda ve üretim dünyasında her şeyin değişmesinin gerçekleşmesini başlatan ayaklanma yani Postmodernizm gündeme gelir. Postmodernizm, çoğulculuk anlayışı ile tarihi, geleneği, rengi, retoriği, ikonografiği, heykeli, süslemeyi ve sembolizmi içeri alır. Saf Modern' i reddetmeyerek, Geç Modernizm' e tepki olarak doğdu. Artık Postmodern dönem ile sadece ve sadece işlev değil, işlevden önce kullanıcıya vereceği estetik ve görsel hazlar düşünülerek tasarımlar yapılmaya başlandı. 1950' ler de filizlenip I960' lar da başlayan bu akım halen yoluna devam etmektedir. Çok geniş bir yelpaze açarak birçok şeyi kucaklamıştır. Postmodern sanatçı bir filozof konumundadır. Tek bir dalda branşlaşmak Modern' in işidir. Postmodern sanatçı ya da kuramcı çeşitli konularda derinlemesine bir genel kültür, geniş tabanlılığı ve çoğulculuğu yeğler.1960'larda Op-Art, Minimalizm, Kitsch, Pop-Art Postmodernizm'in kaynaklarını oluşturan sanat akımları olmuştur. Özellikle Pop-Art ile Postmodern tasarımın ilk örnekleri meydana gelmiştir. Sembolik anlatımlı çalışmaların temelini de Pop-Art etkili çalışmalar atmıştır. Bu dönemden sonra Alchimia, Memphis gibi tasarım grupları kurulmuş ve bir çok disiplinde tasarım ve üretimler yapılmıştır. Sembolizm ve simgesel anlatım Postmodern tasarımların en ağırlıklı eğilimi olmuştur. Ördek şeklinde inşa edilmiş ördek satıcısı, mimari formlu seramikler, kuş tasvirli çaydanlıklar, Op-Art etkili vazolar, tabaklar gibi. Renk de simgesel olarak kullanılmıştır. Postmodern ile form ve renk anlayışı da değişerek ikincil geometrik formlara ağırlık verilmiş ve en az siyah tercih edilerek tüm coşkusuve canlılığı ile tüm renkler içeri alınmıştır. Sembolik anlatımlı Postmodern seramikler yaygın bir yaşama alanı bulmuştur. Ünlü Postmodern tasarımcılar bu alanda çok verimli çalışmalar ortaya koymuşlar, çalışmalarına devam etmektedirler. Postmodernizm en yaygın anlatım alanını mimaride bulmuştur ve daha sonra ev içi nesnelerce de kabul görerek mobilya, aydınlatma, halı, seramik, grafik, sosyoloji, felsefe ve hatta bilim dallarına kadar yayılmıştır. İçinde yaşadığımız Postmodern Dönem halen hızla yoluna devam etmektedir.
Özet (Çeviri)
SYNOPSIS SYMBOLIC EXPRESSION IN POSTMODERNISM AND ITS APPLICATION IN CERAMICS TODAY The necessity of the formation of postmodernism is the consequnce of the society's state of renovation and the search for new aesthetical values, taking place in a process of change, after the world war II. Industry was in a state of fundamental revisions and the energy crisis rearised the problems that were thought to have been solved. The rebuilt and the renovation of the towns and villages which were ruined and destroyed during the war was undertaken by the modernists. Unfortunately, their effort ended in failure. The social residences, dark and gray colors were inadequate for the demands and desires of postwar people. The residences and housing units turned into origins of violence and people from different cultures, foreigners to eachother, could not succeed to live together in this manner, destructive of human values and desires. The blowing up of Pruit-lgoe residences by dynamites -one of the residences that turned out to be the origins of violence is symbolically declared by Charles Jencks as“the death of modernism and arise of postmodernism.”In this way emerged the rebellion that triggered the alteration of everything in the social life ant in the world of production of the past 60 years, namely postmodernism. Postmodernism embraced history, tradition, color, rhetoric, iconography, sculpture, ornamentation and symbolism, due to its understanding of pluralism. It rised as a reaction towards Late Modernism, without denying Pure Modernism. Beginning with Postmodernism new works were designed, taking into consideration not only their function, but also the aesthetical and visual pleasure that they provide for their users. This tendency, flourishing in the 1950's and emerging inthel960's, is still effective today, embracing a large scale of interests. The postmodern artist is in the position of a philosopher. While the modern concentrates on one brarch, the postmodern artist on theoretician prefers pluralism and a profound general knowledge on various subjects.Op-Art, Minimalism, Kitsch and Pop-Art were the currents that formed the origins of Postmodernism in the 1960's. The first instances of Postmodern art emerged through Pop-Art. Pop-Art influenced works formed the basics of symbolically exressed works. After this period, design groups like Alchimia, Memphis were founded, designing and producing works in warious disciplines. Symbolism and symbolic expression has been the most presalent tendency of Postmodern desings.Duck selling shops built in duckshapes, architectural-formed ceramic works, teapots having bird designs, Op-Art influenced vases and plates are some examples. Colors were also used as symbols. Through postmodernism, the understanding of form and color changed and more importance was given to secondary geometrical forms. Black was preferred at minimum, and all other colors with all their vigour and enthusiasm were put into use. Postmodern works with symbolic expression have found a wide range of use. Famous postmodern designers have produced fruitful works, and they still keep on designing. Postmodernism has found the most convenient field of expression in architecture and afterwards in household objects and it has expanded on to furniture, illumination, carpets, ceramics, graphics, sociolgy, philosophy and even to the branches of science. Today Postmodernism is going on its way progressively.