Türkiye'de cari açık sorunu
Current account deficit problem of Turkey
- Tez No: 263331
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ESİN OKAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Maliye, Economics, Finance
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Bankacılık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 150
Özet
Bu çalışmada, Türkiye'nin Ödemeler Dengesi sorunu vurgulanmaktadır. 1980?2008 arasındaki döneme ait Cari İşlemler Açıkları incelenmiştir. Bu açıkların sorun olarak teşkil ettiği risk unsurları tablolar ve grafıkler yardımıyla açıklanmıştır. 1980'lerden itibaren Cari İşlemler Dengesi'nin sorun olarak görülmesinin altında yatan temel etki, açığın finansal krizlere neden olabileceği düşüncesinden kaynaklanmaktadır. Bu yüzden Cari İşlemler Dengesi açıklarının nedenleri ve bu açıkların nasıl kapatılacağı teorik ve ampirik çalışmalar aracılığı ile açıklanmıştır. Bu çalışmalar ışığında Türkiye'deki Cari Açığın nedeni; ekonomik büyüme, Türk Lirası'ndaki aşırı değerlenme, sektörel bazda mikro yapısallara önem verilmemesi ve Cari Açığın finansman sürdürülebilirliği yatmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, Turkey?s Current Account Balance problem was highlighted. Current Account Deficit of the period 1980?2008 has been examined. The risk of the deficit to Turkey?s Economy as a problem has been explained by the help of tables and graphics. Since the 1980?s the common idea underlying effect of the Current Account Balance is that it may cause vulnerability to financial crisis. Therefore, the effects of the Current Account Deficit and how to close this gap through theoretical and empirical studies are described. In the light of these studies, the causes of Turkey?s Current Account Deficit are economic growth, extreme appreciation of the Turkish Lira, dismissing the importance of micro structurals and the sustainable financibility of the current account deficit.