Türkiye'de cari açık sorunu ve finansmanında vergi teşvikleri ile dış ticaret üzerinden alınan vergilerin rolü
Current account deficit problem on Turkey and the role of tax incentives and taxes on foreign trade on deficit financing
  1. Tez No: 348096
  2. Yazar: SERKAN KURNAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. FAHRİYE ÖZTÜRK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Maliye, Finance
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İktisat Politikası Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Tasarruf yetersizliği kısıtı altında, sanayisi düşük katma değerli üretim gerçekleştiren, hammadde ve aramalı ithalatına bağımlı olan ülkelerde hükümetlerin cari açıkla mücadelede vergi politikasını, gerek tasarrufu gerekse, yerli üretimi ve ihracatı teşvik edici amaçlarla kullandığı görülmektedir. Bunun yanında vergi politikasının gerekli görülen durumlarda ve uluslararası ticaret hukukunun elverdiği ölçülerde ithal ikameci yaklaşımlarla yerli sanayiyi korumak için etkili bir yöntem olarak tercih edildiği de anlaşılmaktadır. Bu çalışmada cari işlemler dengesi ve cari işlem açıkları, ödemeler dengesi kalemlerinden yola çıkılarak incelenmiş, cari işlem açıklarının nedenleri ortaya konulmuş, cari açıkla mücadele konusunda uygulanacak politikalara değinilmiş ve Türkiye'de cari açık sorunu, nedenleri ve sonuçları tartışılmıştır. Ayrıca, cari açıkla mücadelede bir maliye politikası aracı olan vergi politikasının cari açıkla mücadeleye etkisi sorgulanmış ve 2008-2012 döneminde cari açıkla mücadelede uygulanan vergi politikası önlemleri incelenmiştir. Anahtar Sözcükler 1. Ödemeler Bilançosu 2. Cari Denge 3. Cari Açık 4. Vergi Politikası
Özet (Çeviri)
Under the deficient saving constraint, in the countries who are making low value-added and low industrialized production and being dependent on raw material and intermediate good importation, governments refer to tax policies to struggle with current account deficit by the way of encouraging both savings, exports and domestic production. Besides, it is understood that, under the import substitution approach, tax policy is preferred to protect domestic industry as an effective method if it is necessary and consistent to international trade law. In this study, the current account balance and the current account deficits was examined based on balance of payments items and put forward reasons of current account deficits and mentioned the policies about struggle with current account deficits and argued the reasons and the effects of current account deficit problem in Turkey. Furthermore, it is examined the effect of the tax policy as a fiscal policy instrument to the struggle with current account deficit and examined the tax policy measures that put into effect on struggling with current account deficits at the period of 2008-2012. Key Words 1. Banalce Of Payments 2. Current Account 3. Current Account Deficits 4. Tax Policy