Sovyetler Birliği dağıldıktan sonra kurulan Türk Cumhuriyetleri arasında entegrasyon dinamikleri ve Türkiye
- Tez No: 26334
- Danışmanlar: DR. TALİP TUZTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 1993
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sosyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 120
Özet
ÖZET Giriş Bölümünde, Sovyetler Birliği'nin dağılmasının Türkiye ve Dünya açısından ne gibi değişikliklere yol açtığını kısaca anlattıktan sonra durumu tarihsel açıdan değerlendirdim. Bununla birlikte kurulan Türk Cumhuriyetleri ile Türkiye arasındaki ilişkilerin sorularını ortaya koyarak yapılan çalışmanın amacını belirttim. Birinci bölümde, Büyük Rus Devleti'nin kuruluşundan, dağılışına kadarki dönemde, Rusya Türkleri'nin tarihini ve Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği'nin kurulmasını inceledim ikinci bölümde, Sovyetler Birliği'nin Dağılmasından sonra ortaya çıkan Türk Cumhuriyetleri'nin Kültür yapısını, edebiyatını, bilim dünyasını, sanatını, ayrıca Demografik ve Siyasi yapısını ve Kültürel yaşamını inceledim. Üçüncü bölümde, Türk Cumhuriyetleri'nin Sovyetler Birliğindeki ekonomik payını ve Türk Cumhuriyetleri'nin şu andaki ekonomik durumlarını ülkelere göre ayırarak inceledim. Dördüncü bölümde, Bağımsızlık sonrası Türk Cumhuriyetleri'nin genel konular hakkındaki fikirler ini, Türk Cumhuriyetlerinin Türkiye ile ilişkisi ve beklentilerini inceledim.Beşinci bölümde, Yeni kurulan Türk Cumhuriyetleri'nin Bağımsızlık sonrası dünya Üzerindeki konumu başlığı altında AGİK 'e üye olmalarını, NATO'daki gelişmeleri, İKÖ ve ECO 'ya üye olmalarını, BM 'ye üye olmalarını ve Karadeniz işbirliği Anlaşmasını inceledim. Sonuç bölümünde, konunun genel bir değerlendirmesini, olası bir entegrasyonun olup olamayacağını araştırıp, ortaya çıkan sorunların nasıl giderilebileceği ile ilgili önerilerimi değerlendirdim.
Özet (Çeviri)
8 ENGLISH SUMMARY Introduction Chapter, after explaining the effect of U- nited's dispersion on Türkiye and the who world investigated the matter in historical respect -However, by training to bring to light the problems of the relation between Türkiye and Turkish Republic, I pointed out the aim of the study. In the First Chapter, I pointed out investigation on the Russian, Turks and the establishing of Soviyet Union. In the Second Chapter, investigated the cultural structure, literature, science world, art besides, demographical and poli tical structure, and culture life time of Turkish Republic which come into being after the dispersion of Soviyet Union. In the Third Chapter, I investigated the economic share of Turkish Republic in Soviyet Union, and the nowadays econo mic station of Turkish Republic by classify according to the countries. In the Fourth Chapter, I investigated the ideal of Turkish Republics on general subject and the relation between Turkish Republics and Türkiye and also their expectation.In the Fifth Chapter, on the had line of posision of Tur kish Republic on the world after independence, I investigated their being member of AGiK,ECO,iKö and BM, deve lopment in NATO and also I investigated the Black Sea Cooperation contract. In the Result Chapter, I investigated and mate suggestion on the general matter and investigated if there would be en- tegration and how to so the problem came into being.