ESDP in question: Kosovo and Iraq crises as case studies
Tartışılan ASGP: Örnek olay olarak Kosova ve Irak krizleri
- Tez No: 263367
- Danışmanlar: PROF. DR. ESER KARAKAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, Avrupa Savunma ve Güvenlik Politikasının Soğuk Savaş öncesinde ve sonrasındaki gelişimini, 11 Eylül sonrasındaki ve Kosova'daki uygulamasını analiz etmeyi amaçlamaktadır. Buna bağlı olarak, bu tez temelde Avrupa Birliği'nin ne derece bağımsız bir Avrupa Birliği silahlı gücü oluşturabileceğini analiz etmeyi amaçlamıştır. Bu tez dört ana başlıktan oluşmaktadır.İlk bölümde, Avrupa entegrasyonu bağlamında, entegrasyon teorileri analiz edilmiş olup, bu teorilerin Avrupa Birliği Savunma ve Güvenlik Politikasının ortaya çıkışını ve gelişmesini ne derece açıklayabildiğinin anlaşılması amaçlanmıştır. Burada, Avrupa entegrasyonunu açıklayabilecek genel anlamda bir teorinin bulunmadığı vurgulanmıştır. Bundan ziyade, Avrupa Savunma ve Güvenlik Politikasının gelişimini daha iyi açıklamak için farklı zaman aralıklarında ve şartlarında bu teorilerin bir birleşimi öne sürülmüştür.İkinci bölümde, tarihsel bir bakış açısı benimsenmiş olup, Avrupa Savunma ve Güvenlik Politikasının oluşumuna giden adımlar odak noktamızı oluşturmaktadır. Burada, ister NATO tarafından olsun ister BM tarafından olsun güvenlik işlevlerinin icra edilebilmesi için kurumsal ve hükümetler arası sürekli bir pazarlığın var olduğu vurgulanmaktadır. Bu bölümde, istikrarlı ve huzurlu bir Avrupa tesis etmenin zorluğu değerlendirilmiş ve Avrupa Savunma ve Güvenlik Politikasının bu işlevi yerine getirebilmek için henüz daha yeterince olgunlaşmadığı sonucuna varılmıştır.Üçüncü bölümde, Avrupa Savunma ve Güvenlik Politikasının Kosova'da ve sonrasında yapılan denemesi ele alınmıştır. Nihayetinde, ABD'nin ve BM'nin desteği olmadan Avrupa Savunma ve Güvenlik Politikası ile Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikasının elde ettiği başarısızlıkları analiz edilmiş olup, silahlı kuvvetler kapasitesinin yetersizliği ve Kosova'dan çıkarılan dersler ele alınmıştır.Dördüncü ve son bölümde, 11 Eylül olayı ile Afganistan ve Irak savaşlarının ?gerçekçi bir geri tepki? olarak göründüğü savunulmuştur. Ortak Dışişleri ve Güvenlik Politikasının ve onun doğrudan bağlantısı olan Avrupa Savunma ve Güvenlik Politikasının geleceği, değişen uluslar arası güvenlik ortamı nedeniyle analiz edilmiş olup, bu politikaların AB'nin güvenlik unsuru olarak hayatını sürdürüp sürdüremeyecekleri ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis intends to analyze the development of ESDP before and after the Cold War and its implementation in Kosovo and post-September 11. Accordingly this thesis basically intends to analyze to what extent the EU can develop an autonomous EU force. This thesis consists of four main parts.In the first part, within the context of European integration, integration theories are analyzed and aimed at understanding to what extent they explain ESDP?s emergence and development. Here, it is emphasized that there is no general theory to explain European integration. Rather a combination of theories at different time periods and conditions is suggested as a better explanation for the development of ESDP.In the second part, a historical perspective is adopted and the steps towards the formation of ESDP are our focus. Here, it is emphasized that there is a constant institutional and intergovernmental bargaining for performing security functions, be it by the EU or NATO. In this part, the difficulty of establishing a stable and peaceful Europe is assessed and concluded that ESDP is still premature to fulfill this function.In the third part, the practical examination of ESDP in Kosovo and its after is discussed. In the end, the CFSP?s and ESDP?s failures without the support of NATO and the U.S. are analyzed and the lack of military capacity and lessons from Kosovo are discussed.In the fourth and final part, it is argued that the September 11 events and the Afghan and Iraq Wars came as a ?realist backlash?. The CFSP?s and its direct linkage ESDP?s future is analyzed due to changing international security environment and their viability as security components of EU is discussed.