European Arrest Warrant from the Turkish Law perspective
Türk Hukuku açısından Avrupa Yakalama Emri
  1. Tez No: 263366
  2. Yazar: NECMETTİN PAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FERİDUN YENİSEY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışma Avrupa Birliğinde 1 Ocak 2004'den itibaren yürürlükte olan iade sistemiyleilgilidir. Araştırmacı bu yeni teslim sistemini Türk akademik dünyasına tanıtmayıamaçlamaktadır. Avrupa yakalama emri uygulamasının genel prensipleri bu çalışmanınönemli bir bölümünü oluşturmaktadır. Bundan dolayı bu çalışma belirtilen konuylabaşlatılmıştır. Avrupa Yakalama Emri sisteminin büyük çoğunlukla adli bir yapıya sahipolduğu görülmüştür. Böylece politik müdahaleler iade operasyonunun haricinde tutulduğuanlaşılmıştır. Bu tez ödevi uluslar arası suçlarla mücadelede ortak tanıma meselesiniderinlemesine ele almaktadır. İade konusu kişinin insan haklarının garanti altına alınmasıAvrupa Yakalama Emri'nin görmezden gelinemeyecek bir parçasıdır. Aynı fiillerin bütün üyedevletlerde suç sayılması çerçeve kararın 2. maddesinin 2. fıkrasında reforme edilmiş ve iadekonusu olan suçların bütün ülkelerde suç olarak kabul edilmesi sağlanmıştır. Bu suçlardanbazıları suç örgütüne üye olma, terörizm, İnsan Kaçakçılığı, Çocukların Cinsel İstismarı,Narkotik Madde ve silah Kaçakçılığı olarak sayılabilir.Çerçeve Kararı Avrupa Suçlu İadesi Hukukuna zorunlu veya isteğe bağlı Avrupa yakalamaemrini reddetme şartlarını getirmiştir. Bu çalışmada belirtilen şartlar da incelenmiştir. Avrupayakalama emri yayınlayan üye devlet özel durumlarda birtakım garantilere sağlamaklayükümlüdür. Öte yandan yakalama emrinin dağıtımı Schengen bilgi sistemi kanalıyla dayapılabilmektedir. Rızaya dayanan teslim iadenin en hızlı tipi olarak sayılabilir.İade kültürünün önemli bir gelişmesi de, Avrupa yakalama emri çerçeve kararının emrinuygulanması için zaman limitleri getirmiş olmasıdır. iadenin etkileri bütünüyle bu tezdeincelenmiştir. Yakalama emrini yerine getiren üye ülkede geçirilen tutukluluk zamanınıntoplam hükümden düşürülmesi ile iade konusu olmayan suçlar için muhtemel soruşturmakonuları teslimin etkilerinden bazılarını oluşturur. Sonuç olarak 1. ile 5. bölümler arasi diğerbir deyişle tezin çoğunluğu çerçeve kararın maddelerini irdeleyerek bir bilgi zeminioluşturmayı hedeflemektedir. 6. ve 9. bolumler ise Türk iade hukukunun geniş olarak anahatlarını inceleyerek, Türkiye'nin Avrupa birliği üyesi olması durumunda karşılaşabileceği,çerçeve karar tarafından istenen şartların sonucu olan engelleri belirlemektedir.Sonuç olarak bu Master tezi iade hukukundaki önemli değişimi, yani çerçeve karargelişmelerinin Avrupa iade hukukunun ilerlemesine çok büyük bir destek yapıp yapmadığıkonusunu araştıracaktır. Öte yandan Türkiye'nin çerçeve karara ve daha önemlisi Avrupamüktesebatına taraf olacağı gelecekteki pozisyonuna bu tez ışık tutmaya hedeflemektedir.
Özet (Çeviri)
This study deals with the new extradition system in European Union that is valid since 1January 2004. The researcher aims to present this new surrender system to the TurkishAcademic World. General Principles of Application of European Arrest Warrant is animportant part of this study. For this reason this paper is initiated with this subject.European Arrest Warrant system has a comprehensive judicial nature. So the politicians?interventions are excluded from the modus operandi. This dissertation deeply interrogatesthe principle of mutual recognition in criminal matters. The guarantee of the human rightsof the requested person is essential part of the EAW that can not be ignored. Doublecriminality is reformed and abolished in the Article 2. (2) of the FWD for 32 types ofoffence. Some of these crimes are participation in a criminal organization, terrorism,trafficking in human beings, sexual exploitation of children and child pornography, illicittrafficking in narcotic drugs and psychotropic substances, illicit trafficking in arms etc..FWD introduced grounds for mandatory or optional non-execution of the European arrestwarrant to extradition law in Europe. In this paper these grounds are also examined. TheMember State issuing EAW has to provide some guarantees in particular cases.Transmission of a European arrest warrant is managed by the Schengen InformationSystem. Consented surrender can be considered the fastest type of extradition. The timelimits of executing the European arrest warrant are also important achievements inextradition culture. Effects of the Surrender are thoroughly examined. Deduction of theperiod of detention served in the Member State which is executing the EAW and Possibleprosecution for other offences are two significant issues that can be considered as effects ofsurrender. By and large ,1. to 5. parts in other words most of this thesis intends to establishstable knowledge of the articles of the FWD. 6. to 9. parts will provide a lengthy outline ofTurkish Extradition system and presents possible obstacles for Turkey, in the event ofbeing an EU member state, in respect to the terms required by the FWD.Finally, this thesis paper will conclude whether the significant change in extradition inother words The FWD stipulations has made a great contribution to develop of extraditionlaw in Europe or not. Moreover it will reflect a light on Turkey?s future position in theevent of being a party to the framework decision as well as Acquis Communautaire.