Economic and moral rights in Turkish and European Union Copyright Law
Türk ve Avrupa Birliği Telif Hukukunda mali ve manevi haklar
- Tez No: 263371
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. A.SELİN ÖZOĞUZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Uluslararası İlişkiler, Law, International Relations
- Yıl: 2009
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği İlişkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Avrupa Birliği üyelik sürecinde olan Türkiye, pek çok alanda kendi mevzuatını Avrupa Birliği Müktesebatı ile uyumlu hale getirme çabası içindedir. Fikri Mülkiyet haklarının ve özellikle telif haklarının etkin bir şekilde tanınması ve korunması Avrupa Birliği'ne uyum sürecinde Türkiye'nin temel ödevlerdendir. Türkiye, fikri mülkiyet alanında pek çok uluslar arası anlaşmaya zaten taraftır, ancak Avrupa Birliği'ne üyelik sürecinin, Türkiye'nin fikri mülkiyet alanındaki gelişimine ve değişimine farklı bir ivme kazandırdığı da açıktır.Bu tez, Avrupa Birliği ve Türkiye müktesebatının uyumlaştırılması sürecinde, birbirini doğrudan doğruya etkileyen bu iki hukuk düzenin karşılaştırmalı olarak incelenmesi gerektiği fikrinden doğmuştur. Avrupa Birliği ve Türkiye müktesebatının uyumlaştırılma süreci hakkında bu tarz karşılaştırmalı çalışmaların sayısının azlığı da diğer bir etkendir.Bu tezde temelde amaçlanan, yürürlükteki mevzuata göre, hem Avrupa Birliği cephesinden hem de Türkiye cephesinden Telif Hakları Hukuku'ndaki mali haklar ve manevi hakların incelenmesi ve değerlendirilmesidir. Bunun için de; tez fikri mülkiyet fikri hak ve kavramının değerlendirilmesi ile başlayacak ve telif hukukundaki mali ve manevi hakların Türk hukukunda ve Avrupa Birliği müktesebatında karşılaştırmalı olarak incelenmesi ile devam edecektir. Tezin son bölümünde Telif Hakları Hukuku açısından Türkiye'nin Avrupa Birliği müktesebatını uygulama ve uyarlama çalışmaları değerlendirilecektir.
Özet (Çeviri)
Turkey, on the way of European Union membership, is trying to harmonize its own legislation with the European Union Acquis in many fields. Within the scope of Intellectual Property Rights, the effective recognition and protection of copyrights are of the main duties of Turkey in the harmonization process to European Union. Turkey has already been a party to many international conventions related with intellectual property rights; however it is clear that the European Union membership process contributes to the development and change of Turkey in the field of intellectual property with a different momentum.This thesis has arisen from the idea of the requirement to examine both directly interacting legal systems comparatively during the harmonization process of the legislations of European Union and Turkey. The insufficient number of such comparative studies regarding the harmonization process of the legislations of European Union and Turkey is also another factor which forms the main idea of this thesisIn this thesis, the main aim is to examine and evaluate economic and moral rights in Copyright law both from the perspective of Turkey and European Union in accordance with the existing legislation of Turkish law and European Union Acquis. For this purpose, it will start from the evaluation of intellectual property, intellectual rights and concept; and it will continue with the examination of economic and moral rights in Turkish law and European Union Acquis respectively. Finally, the enforcement and implementation of existing Turkish Copyright Law with European Union Acquis will be examined.