Advantages and disadvantages of EU membership for Turkey
Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin Türkiye açısından avantajları ve dezavantajları
  1. Tez No: 263370
  2. Yazar: FETHİ GURUR TULGAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ESER KARAKAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, Political Science, International Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Siyaseti ve Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Muasır medeniyetler seviyesine uluşmak her zaman Türkiye Cumhuriyeti'nin yegane amacı olmuştur.Mustafa Kemal Atatürk'ün de belirttiği gibi Türkiye Cumhuriyeti daima gelişme ilerleme ve kendinden daha gelişmiş milletlerin seviyesine uluşmayı hedeflemektedir. Gelişmiş milletler bağımsızlığımızı kazanmak için savaştığımız batılı devletlerdir. Bu devletler günümüzde Avrupa Birliği çatısı altında yer almaktadırlar. Türkiye'nin ulaşmayı hedeflediği muasır medeniyet seviyesi Avrupa Birliği midir? Bu çalışmada Avrupa Birliği üyeliğinin Türkiye'ye olan faydalarından ve bununla beraber neden olabileceği kimi zararlardan bahsedilmiştir.Birinci bölümde Türkler ile Avrupa medeniyetleri arasındaki tarihsel bağdan, ilişkiden bahsedilmiş ve daha sonra Türkiye Cumhuriyeti'nin ve ile etapta Avrupa Topluluğu'nun daha sonra Avrupa Birliği'nin kurulması ile beraber gelişen diyalog ve ilişkiler incelenmiştir. Günümüze kadar Türkiye ile Avrupa Birliği ilişkilerinde gelinen seviye, inişler-çıkışlar kronolojik bir şekilde anlatılmıştır.İkinci bölümde Avrupa Birliği'ne üyeliğin Türkiye Cumuriyeti'ne katıcakları anlatılmıştır. Üyeliğin getireceği yenilikler siyasi, ekonomik, kültürel ve sosyal boyutlar altında açıklanmıştır. Avrupa Birliği üyeliği ile beraber Türkiye'nin uluslararası alandaki etkinliğindeki muhtemel değişim, güvenlik, ülke iç işlerinde olabilecek reformlar ve demokrasi alanındaki değişimler siyasi boyut altında tartışılmıştır. Üyeliğin ekonomik olarak Türkiye'ye katacakları, üyeliğin ekonomik boyutu, siyasi konuları takiben açıklanmaya çalışılmıştır. Buna ek olarak üyelikle yaşanabilecek muhtemel sosyal ve kültürel değişimşerde ele alınmıştır.Üçüncü bölümde Avrupa Birliği üyeliği'nin neden olabileceği bir takım olumsuzluklardan bahsedilmiştir. Avrupa Birliği üyeliğinin gerçekten Atatürk'ün belirttiği muasır medeniyetler olup olmadığı sorusu sorulmuştur. Muasır medeniyetler seviyesine ulaşmak Avrupa Birliği üyeliğinden mi geçmektedir sorusu incelenmiştir. Üyelik ile ortaya çıkabilecek muhtemel sorunlardan bahsedilmiştir. Avrupa kültürü ile yaşanbilecek kültürel çatışmanın yanısıra egemenlik ve bağımsızlığın devri konuları incelenmiştir.Son olarak bütün bu bilgilerin ışığı altında Türkiye'nin Avrupa Birliği üyeliğinin yararının mı yoksa zararının mı fazla olduğu konusu tartışılmıştır.
Özet (Çeviri)
The main goal of Turkish Republic is to reach the modern civilizations level. Turkish Republic continually aims to improve and reach the modern civilizations level as Mustafa Kemal Atatürk mentioned. The modern civilizations are the nations that Turkey fought for the independence.Is the membership to the EU the way to reach the modern civilization level as Atatürk said?The benefits and the possible disadvantages of EU membership for Turkey are mentioned in this study.In the first chapter the historical background of Turkish and European nations is mentioned. Then the improvement of the dialog and relations between the Turkish Republic and the EC is explained. The relations and the conflicts between Turkey and the European Union till the present time are mentioned in chronological order.The advantages of the EU membership is tried to be explained in the second chapter. The possible changes in effectiveness of Turkey in the international area, defence and security, home and justice affairs and understanding of democracy in Turkey are explained the political dimension. The economic advantages of the membership are explained right after the political dimension. Furthermore, the possible social and cultural changes with the membership is also tried to be mentioned.In the third chapter the difficulties that the membership can cause is explained. Is the EU the modern civilization that Atatürk said? Is the EU necessary to reach the modern civilizations level? In addition to that the possible cultural conflicts and the problem of the loss of sovereignty are tried to be explained. Finally in terms of these advantages and disadvantages the membership is discussed. Is the membership beneficial or not for Turkey?