Eugene Ionesco'nun 'Macbett' adlı eserinin edebi tahlili, Duncan karakteri üzerinden otorite ve iktidar hırsının irdelenmesi
The literary of Eugene Ionesco's play 'Macbett', analyzing Duncan character, rulership ambition and authority
- Tez No: 263379
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SIKHARULİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 37
Özet
Romen asıllı Fransız oyun yazarı Eugene İonesco'nun ?Macbett? adlı oyununu yazarken, yaşadığı dönem olan 2.Dünya savaşı sonrası süreçten esinlendiği için, öncelikle yaşadığı dönem temel alınıp değerlendirilmiştir. Sonra eserin biçimi ve bu biçimin hangi tarihsel koşullarda oluştuğu irdelenmiş, eserin ana fikri, türü , fabeli ve eserin anlatım yöntemi kapsamlıca incelenmiştir. Daha sonra yazarın esinlendiği Shakespeare'in eseri ?Macbeth?le arasındaki farklılıklar ve benzerlikler gözden geçirilmiştir. Sonuç olarak ise Duncan karakteri ve onun üzerinden iktidar hırsı ve otorite kavramları ele alınmıştır
Özet (Çeviri)
First of all we look through the time period that French writer Eugene İonesco had been lived. Because , we knew that while he is writing his play Macbett , he inspired by the time period after world war second. Later, we explicate the theme and what kind of historical conditions had been developed that theme, main idea, genre and fabel have been studied and there has been a comprehensive analysis on the play?s method of expression. After that we compare with Shakespeare?s Macbeth which we knew he is inspired by and overwiev similarities and differences between these two plays. İn conclusion ?Duncan? character, rulership ambition and authority conception has been analyzed.