Damızlık horozlarda kan parametreleri, serum lipid ve kolesterol değerleri üzerine çalışmalar
- Tez No: 3026
- Danışmanlar: DOÇ. DR. NEYHAN ERGENE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biochemistry
- Yıl: 1987
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Sayfa Sayısı: 50
Özet
- 38 - 6. ÖZET Ross Brown irkx horozlara ait kan parametreleri, serum lipid ve kolesterol düzeyleri saptanmış ve Tablo 1-4' de gös terilmiştir. Hücresel sayımlar Thoma hemositometresinde yapılmış tır. Hemoglobin miktarı Sahli hemoglobinometresi ile bulun muş, hematokrit değer tayininde mikro yöntem kullanılmıştır. Sedimentasyon hızları Westergreen yöntemi kullanılarak belir lenmiştir. Leucocyte formülü May-Grünwald ve Giemsa boyama yöntemi ile boyanan frotilerden sayımlarla yapılmıştır. Serum lipid tayinlerinde Kunkel Fenol yöntemi, koles terol tayininde Leffler yöntemi kullanılmıştır. Bulunan değerler literatür verilerle karşılaştırılmış- tır.
Özet (Çeviri)
- 39 7. SUMMARY Blood parameters, serum lipid and cholesterol levels were determined in Ross Brown cocks and shown on Tables 1-4. Blood cells were counted on Thoma hemositometers, Hemoglobin estimations were carried out by Sahli methods and hematokrit values were determined by mikrohematocrit methods. Sedimentation rates were observed by using Westergreen method. Leucocyte differentiations were made on the slides which stained by May-Griinwald and Giemsa stains. Kunkel Fenol method was used for serum lipid estima tions and Leffler method for serum cholesterol estimations. Results were discussed and compared with the references values.