Eugene Ionesco'nun 'Macbett' adlı eserinin edebi tahlili, Nedime, (II. Cadı) karakterlerinin incelenmesi ve rol üzerine çalışmalar
Literary analysis of Eugene İonesco's 'Macbett', character observation of Bridesmaid, (II.Witch)
- Tez No: 263378
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SİKHARULİDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tiyatro Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 45
Özet
Fransız yazar Eugene İonesco'nun ?Macbett? adlı oyunu, öncelikle yaşadığı dönem temel alınarak değerlendirilmiştir. Eugene Ionesco, ?Macbett? adlı oyununu yaşadığı dönemden etkilenerek yazmıştır. Bu esas alınarak öncelikle Ionesco'nun yaşadığı dönem incelenmiştir.Daha sonra eserin konusu, ana fikri, türü ve fabeli incelenmiş ve eserin anlatım yöntemi üzerinde kapsamlı bir çalışma gerçekleştirilmiştir.Oyun, William Shakespeare'in Macbeth adlı eserinden esinlenerek yazılmıştır.Macbett, devlet ve yönetim üzerine yüz yıllardır değişmeyen durumları anlatan bir siyasal-toplumsal eleştiri niteliğindedir. Bu çalışmada söz konusu eleştiri, iki başlıkta incelenmiştir. İlk bölümde eser ve onun yazıldığı dönem göze alınarak, II. bölümde ise oyundaki `Nedime, (II.Cadı)' karakteri üzerinden bir çalışma gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The theater play ?Macbett? of the French author Eugene Ionesco, has been evaluated on the basis of his own era. Since it?s been predicated that the originating point of the play is based on his lifetime period, before all else Ionesco?s era has been analyzed.Later, the theme, main idea, genre and fabel have been studied and there has been a comprehensive analysis on the play?s method of expression.The play is inspired by William Shakespeare's Macbeth.The theme centers on the governmental subjects and there democratic perspective which hasn't changed for centuries and keept repeating itself . This criticism has been studied on two parts. In the first part, the work of art and the era in which the play had been written, in the second part the 'Bride's Maid, (II. Witch)' character of the play has been analyzed.