Anton Çehov'un ?Üç Kızkardeş? adlı eserinde ?Verşinin? karakterinin incelenmesi ve rol çalışması
Interpretation and role play of the Vershinin character of Anton Chekhov's play named 'Three Sisters'
- Tez No: 263386
- Danışmanlar: ÖĞR. GÖR. ZURAB SKHALURIDZE
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İleri Oyunculuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 51
Özet
Anton Çehov'un ?Üç Kızkardeş? adlı eserindeki Verşinin karakteri, yaşadığı çatışmalar,içinde bulunduğu durumlar ve bunlara karşı tepkisiyle, bir rolün tüm incelikleriyle, sahneye taşınabilmesi için eksiksiz bir örnek olduğu için seçilmiştir.Bu çalışma kapsamında rolün eksiksiz yorumlanabilmesi için, yazarın hayatı,yaşadığı dönem ve dönemi etkileyen önemli olaylar,o dönemde eserin geçtiği ülke olan Rusya'da ve tüm dünyada yaşanan belli başlı olaylar, eserin fabeli, ideası, türü ve konusu,karakterin yorumu ve otobiyografisi ile birlikte karakterin üstün amacı ayrıntılı bir biçimde ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
The Vershinin character of Anton Chekhov?s ?Three Sisters? is chosen because of his inner conflicts, the circumstances he is caught in and his reactions to those made him a perfect example to be brought on stage with decent acting.The life of the author; the era he had lived in; important cases which effected the era; major cases which had effected the world and Russia where the play took place; the fabel, the idea, the genre and the topic of the play , interpretation and the biography of the character are discussed entirely along with the superior objective of the character so as to perform the act completely in the scope of this analysis.