Türk Hukukunda toplu iş sözleşmesinden yararlanma
Utilization from collective labor agreement in Turkish Law
  1. Tez No: 263406
  2. Yazar: BİLGEN ÖYKÜM DEMİRTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş ve Sosyal Güvenlik Hukuku Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Tezimizin kapsamında Toplu İş Sözleşmesinden Yararlanma konusu işlenmiştir. Birinci bölümde genel olarak toplu iş sözleşmesi hakkı ve özerkliği, toplu iş sözleşmesinin tanımı ve muhtevası ile toplu iş sözleşmesinin hukuki niteliğinden bahsedilmiştir. Tezimizin ikinci bölümünde, toplu iş sözleşmesinin hükümleri ile toplu iş sözleşmesinin kişiler açısından uygulama alanı üzerinde durulmuştur. Bu bölümde, işveren tarafın anılan sözleşme ile bağlılığı, işçilerin sözleşmeden yararlanması, bunun şartları ve yararlanmanın sona ermesi ile teşmil müessesesi incelenmiştir. Tezimizin son bölümünde ise, toplu iş sözleşmesinin etki alanı dışındaki kişiler anlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Content of our thesis is Utilzation from Collective Labor Agreement in Turkish Law.In first chapter right of collective labor agreement and of its essence, definition of collective labor agreement ve of its content, and also nature of collective labor agreement are generally mentioned. In the second chapter, provisions of collective labor agreement and the application of collective labor agreement to persons are emphesized. In this chapter liabilitiy of employer with this agreement, utilization of employees from this agreement and its conditions and termination of this utilization with embracing of the collective labor agreement are examined. Finally in last chapter, persons outside of effects of collective labor agreement is explained.