Türk Hukuk sisteminde banka teminat mektupları
Bank letter of guaranty in Turkish Law
  1. Tez No: 263407
  2. Yazar: ELİF DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. EMİN CEM KAHYAOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Banking, Law
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Ticari hayatta ilk başlarda girişilen iktisadi faaliyetin, hiç ya da taraflar arasındaki anlaşmaya uygun olarak yerine getirilmemesi rizikosuna karşı bireysel teminat yeterli görülmüşken, zaman içerisinde ticari işlerin işlem hacminin artması ile bireysel teminatların yetersizliği anlaşılmış ve banka garantileri ya da banka teminat mektupları uygulamaya gelmiştir. Banka teminat mektubu, muhataba güven vermeyi amaçlayan özel hukuk muamellerinden birini oluşturur. Bir gayri nakdi kredi türü olan teminat mektupları ?bankaların yurt içinde ve yurt dışında bulunan gerçek ve tüzel kişiler lehine bir malın teslimi, bir işin yapılması veya bir borcun ödenmesi ve benzer konularda muhatap kuruluşa hitaben verdikleri ve söz konusu yüklenimin lehdar tarafından yerine getirilememesi durumunda mektup tutarının kayıtsız şartsız ödenmesi taahhüdünü içeren? belgelerdir. Banka Teminat Mektupları Türk Hukukunda ayrı ve özel bir kanunla düzenlenmemiştir. Bu nedenle de yasaca yapılmış olan bir banka teminat mektubu tanımı da bulunmamaktadır. Türk Doktrininde hukuki niteliği tartışmalı bulunan banka teminat mektuplarına ilişkin Yargıtay tarafından verilmiş iki önemli İçtihat ile uygulamada birlik sağlanmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
During the individual guaranty has been regarded as sufficient against the risk of default or omitting the economical avtivity which embarked firstly in business life, the inadequacy of individual guaranty is well understood by means of transaction volume overrun in the course of life and the bank guarantee or the bank letter of guarantee come into effect. Bank letter of guarantee constitutes one of private law proceedings that aim to assure addressee party. As a form of non-cash loans, letter of guaranty is a document that ?is promissory to be paid unconditionally in case of to deliver of goods in favour of real or juridical person present at home country or abroad, to perform an action or redemption, and omitting the aforementioned undertaking, that is specified to addressee party ,by beneficiary bank.? Bank Letter of Guaranty is not enacted by any law. Consequently, there is no any statutory definition of bank letter of guaranty. Concerning the arguments about the legal basis of the bank letter of guarantee, the Supreme Court of Appeal tried to secure uniformity in practice by two important precedents.