Türk Hukukunda ekonomik krizin hizmet akdine etkisi
The effect of economic crisis on employment agreement in Turkish Law
- Tez No: 263410
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ CAN TUNCAY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Law, Labour Economics and Industrial Relations
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Bahçeşehir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Özel Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Ekonomik kriz, işverenleri işyerlerini kapatmak veya işçi sayısını azaltmak zorunda bırakan sebeplerin başında gelmektedir. İşten çıkarmaların, işçi üzerinde oldukça önemli ekonomik ve sosyal etkileri olduğu açıktır. İşçinin, işini kaybetmesi, gerek işçi ve gerek bakmakla yükümlü olduğu ailesi açısından ciddi ekonomik ve sosyal etkileri beraberinde getirmektedir. Ülkemizde, işçi çıkarma sonucunda işsiz sayısının artması ile birlikte sosyal güvenlik kapsamında olmayan bireylerin sayısı da artmaktadır. Biz bu çalışmamızda Ekonomik Krizi iş hukuku açısından ele aldık.Türk Hukukunda ekonomik krizin hizmet akdine etkisi başlıklı çalışmamız 3 ana bölümden oluşacaktır. Birinci bölümde, kısaca ekonomik kriz ve hizmet akdi kavramına değinilmiş, ikinci bölümde ise,ekonomik krizin yürürlükteki hizmet akitlerine etkisi incelenmiştir. Ekonomik kriz nedeniyle hizmet akdinin işveren tarafından feshine son bölümde değinilerek çalışmamız sonlanmıştır.Anahtar Sözcükler1. Ekonomik Kriz2. Hizmet Akdi
Özet (Çeviri)
One of the primary causes that forces the employers during economical crisis is either to shutdown all business or lay off employees. It is certain that laying off puts extreme economical and social effects over employees. Nevertheless it also brings those effects over the families of the employees who got laid off. Due to laying off employees increases the ratio of unemployment and social security. In this study we look at the economical crisis from perspective of Labor Law.In this study the effect of economical crisis on employment agreement in Turkish Law is based three main chapters. In first chapter; we emphasize the concept of economical crisis and employment agreement, In second chapter ; the effects economical crisi on current employment agreement. Finally; our study ends with the termination of employment agreement by the employer on the third chapter.Keywords1. Economıc Crisis2. Employment Agreement