Sermaye Piyasası Kurulunun yatırımcıları korumaya yönelik dava açma yetkileri
The powers of the Capital Market Board of Turkey to initiate lawsuits concerning the protection of investors
- Tez No: 264943
- Danışmanlar: PROF. DR. ABUZER KENDİGELEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk (Ticaret Hukuku) Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 202
Özet
Sermaye Piyasası Kurulu'nun Yatırımcıları Korumaya Yönelik Dava Açma Yetkileri konulu yüksek lisans tezi ile cevabı bulunmaya çalışılan sorun, Türk sermaye piyasası hukukunda düzenleyici otorite Sermaye Piyasası Kurulu'nun mevcut sermaye piyasası mevzuatı ile kendisine tanınmış olan dava yetkilerinin yatırımcıları koruma amacına hizmet etmekte yeterli olup olmadığıdır. Yakın zamanda tüm dünyayı etkisi altına almış olan küresel ekonomik kriz tüm ülkelerde para piyasalarını düzenleyen ve denetleyen kuruluşların yetkilerinin sorgulanması sonucunu doğurmuştur. Örneğin Almanya'da tüm finans piyasaları bakımından düzenleyici ve denetleyici otorite sıfatını haiz olan Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin)'in yetkileri yeni çıkarılan bir kanun ile artırılmış, kuruma kanunda sayılan şartların varlığı halinde, ilgili anonim ortaklık yöneticilerinin görevden alınmasını da içeren çeşitli yetkiler tanınmıştır. Yine, küresel ekonomik krizin kendisine en çok hissettirdiği ülkelerden biri olan ABD'de krizden olumsuz olarak etkilenen birçok kredi kurumu ve sigorta şirketinin iflaslarını engellemek amacıyla Kongre büyük meblağlarda yardımda bulunmuş, böylelikle bu şirketlerin devletleştirilmesi yoluna gidilmiştir. Tezimiz kapsamında öncelikle, Sermaye Piyasası Kurulu'nun, Sermaye Piyasası Kanunu tarafından kendisine bahşedilmiş olan yatırımcıları korumaya yönelik dava açma yetkilerinin neler olduğu incelenmiştir. . Türk hukuku bakımından yaptığımız bu incelemeden sonra SPK 'nın ABD ve Almanya'da muadilleri olan Securities and Exchange Commission (SEC) ve Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht (BaFin)'in yine yatırımcıların korunması amacıyla haiz oldukları yetkiler incelenmiştir. Bu anlamda özellikle Alman sermaye piyasası hukuku kaynaklı uyuşmazlıkların tabi olduğu örnek yargılama usulüne ilişkin kanun KapMuG ve ABD'de Enron Skandalı sonrasında yasalaştırılmış olan Sarbanes-Oxley Act ve yatırımcı zararlarının tazminine ilişkin ilgili Sec. 308 ve fair funds uygulaması ayrıntılı olarak incelenmiştir. Karşılaştırmalı hukuk ve Türk hukukunda yapılan bu incelemeler neticesinde, varılan sonuç Türk hukuk sisteminde SPK' ya tanınan dava açma yetkileri bakımından yatırımcıları koruma odaklı olarak birtakım değişikliklere gidilmesinin zorunluluğudur.
Özet (Çeviri)
The question raised and the conclusion in this respect under this Master?s Degree Thesis on ?The Powers of the Capital Markets Board To Initiate Law Suits Concerning the Protection of the Investors? is as to whether the powers for initiating lawsuits granted to the Capital Markets Board are sufficient for the purpose of protecting the investors. As kindly known, the global economic crisis affecting the world within recent years have undermined the questioning of the authorities granted to the institutions regulating and supervising the capital markets in various countries. Within this sense for example the powers of the German regulatory and supervisory institution of whole finance markets, namely Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht have been increased through adopting a new law, and the referred institution has been entitled to dismiss the management of the joint stock companies in case of the circumstances have occurred in the said law. Beside the German experience, in the United States of America in which the global economic crisis has crucial impacts, the Congress has adopted some measures on financial supports o prevent the various credit and insurance companies to be adjudicated bankrupt which have been affected by the adverse effect of the crisis and accordingly the relevant companies have been nationalized. Within the scope of this thesis the a powers for initiating lawsuits granted to the Capital Markets Board by the Capital Markets Law for protecting the investors have been initially reviewed. Afterwards the powers for protecting the investors of the equal standing institutions with the Capital Markets Board namely Securities and Exchange Commission in the USA and Bundesanstalt für Finanzdienstleistungsaufsicht in Germany have been provided. In this respect, the German law KapMuG which regulates the Model Case Proceedings related with the disputes arising out of the German capital markets law and American Sarbanes-Oxley Act which was adopted by the Congress upon the well-established Enron Scandal as well as the Sec. 308 and Fair Funds practice as regards the compensation of the investors? losses have been particularly elaborated. The conclusion made upon the above mentioned reviews on Comparative law and Turkish law is the necessity of amending the existing powers for initiating lawsuits of the Capital Markets Board granted under the Turkish legislation which should serve to the very purpose of protecting the investors.