Doğal gaz piyasasının gelişimi ve Türkiye doğal gaz piyasasının yapılanma süreci
The development of natural gas market and the process of natural gas market in Turkey
- Tez No: 263425
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERDOĞAN KOTİL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Enerji, Economics, Energy
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İktisat Bölümü
- Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 93
Özet
Günümüzde enerji, gerek firmalar gerekse ülkeler için stratejik bir kaynaktır. Enerji, tüketiciler ve endüstriyel üreticiler için dünyada en fazla ihtiyaç duyulan, üretim sürecinde kullanılması kaçınılmaz hale gelen ürünlerden birisidir. Bir enerji türü olan doğal gaz, çevresel kirliliği azaltmakta, temiz ve sağlıklı bir çevre oluşumunda son derece önemli bir kaynaktır. Bu çalışmada Türkiye'de doğal gaz piyasasının gelişimini ortaya konulmaktadır. Ayrıca, doğal gaz piyasası ve piyasa düzenlemesi ilişkisi çerçevesinde Türkiye doğal gaz piyasasının yapılanma süreci incelenmektedir.
Özet (Çeviri)
Today energy is a strategic resource for companies and countries. Energy is an inevitable product for production process that is needed by consumers and industrial manufacturers in the world. As a kind of energy, natural gas reduces enviromental pollution. Natural gas also creates a clean and healthy environment. In this study, the development of the natural gas market in Turkey is examined. Also, the natural gas market regulation and market relations of Turkey?s natural gas market is examined in this study.