Yazma eğitiminde hedeflerin gerçekleşmesiyle ilgili 1982 ve 2005 Türkçe programlarının karşılaştırılması (Bolu ili örneği)
The comparison of Turkish curriculas of 1982 and 2005 in terms of reaching goals in writing education
  1. Tez No: 263430
  2. Yazar: ÖZGE ÖZGÜLEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. İBRAHİM KIBRIS
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 283
Özet
Deneysel nitelik taşıyan bu araştırmada; yazma eğitiminde hedeflerin gerçekleşmesiyle ilgili erişi düzeyleri yönüyle 1982 ve 2005 Türkçe programları karşılaştırılmıştır.Bu araştırma ile şu sorulara yanıt aranmıştır:1. 1982 Türkçe programına göre verilen yazma eğitimi sekizinci sınıf öğrencilerinin yazma becerilerini ne kadar geliştiriyor?2. 2005 Türkçe programına göre verilen yazma eğitimi sekizinci sınıf öğrencilerinin yazma becerilerini ne kadar geliştiriyor?3. 2005 Türkçe programına göre verilen yazma eğitimi ile 1982 Türkçe programına göre verilen yazma eğitiminde sekizinci sınıf öğrencilerinin, yazma hedeflerine erişi düzeylerinde anlamlı farklılık var mıdır?Araştırma, 2007-2008 öğretim yılının ikinci yarısında on haftalık bir dönem boyunca Bolu il merkezinde bulunan Gazi Paşa İlköğretim Okulu ve Millî Egemenlik İlköğretim Okulu'nun 8. sınıf öğrencileriyle yürütülmüştür. Deney grubu olarak Gazi Paşa İlköğretim Okulu'ndan 25 öğrenci, kontrol grubu olarak Millî Egemenlik İlköğretim Okulu'ndan 25 öğrenci seçilmiştir. Araştırmanın sonuçlarını istenmedik etkilerden arındırmak amacıyla öğrenciler sayı, sosyo- ekonomik, öğretmenler de kıdem, cinsiyet, yaş gibi nitelikleri yönünden denetlenerek, denk iki örneklem grubu oluşturulmuştur.Araştırmada ?ön test-son test kontrol gruplu deney deseni" kullanılmıştır. Öğrencilerin yazılı anlatım becerilerine ilişkin öğrenme düzeyleri değerlendirilmiştir. Deney grubuna 2005 Türkçe programı uygulanırken, kontrol grubunda 1982 Türkçe programına devam edilmiştir.Araştırmada, öğrencilerin yazılı anlatım becerileri kompozisyon tipi bir uygulama çalışmasıyla tespit edilmiştir. Öğrencilere ön test ve son test olarak verilen ? Yazılı Anlatım Becerisi Testi? sonuçları ? Kompozisyon Değerlendirme Ölçeği? esas alınarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this experimental study; Turkish currıculas of 1982 and 2005 were compared in terms of reaching goals in writing education.In this study answers to the following questions were searched:How does the writing education given according to 1982 Turkish currıcula improve the writing skills of eight grade students?How does the writing education given according to 2005 Turkish currıcula improve the writing skills of eight grade students?Is there a significant difference between the 2005 Turkish currıcula and 1982 Turkish program in reaching goals in writing education given to eight grade students?This study was conducted in the second semester of the 2007-2008 education year with eigth grade students from Gazi Paşa Elementary School and Milli Egemenlik Elementary School, both located in Bolu city center. The experiment group consisted of 25 students from Gazi Paşa Elementary School, and the control group consisted of 25 students from Milli Egemenlik Elementary school. To remove the undesired effects from the study results, students were examined in terms of attributes such as group size and socio-economic status, and teachers were examined in terms of attributes such as seniority, gender and age, and two sample groups were formed.In this experiment, ?experiment design with pre test- post test control groups? was used. The students were evaluated in terms of their learning levels of writing skills. While 2005 Turkish currıcula was applied to the experiment group, the control group was continued with the 1982 Turkish currıcula.In the study, writing skills of the students was determined with composition writing. ?Writing Abitilies Test?, which was given to the students as pre test and post test was evaluated using ?Composition Evaluation Scale?.