Yaratıcı yazma uygulamalarının ilköğretim altıncı sınıf öğrencilerinin yazma becerilerine etkisi
The effect of creative writing practice on the writing skills of 6th grade primary school students
  1. Tez No: 263465
  2. Yazar: ERDEM TONYALI
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİT KARATAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Türkçe Eğitimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Türkçe Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 186
Özet
Bu araştırmada, yaratıcı yazma etkinliklerinin öğrencilerin metin yazmabecerilerinin geliştirilmesinde ve yaratıcılık seviyelerinin artmasında etkili olup olmadığıincelenmiştir.Araştırmada ön test-son test kontrol gruplu deneysel model kullanılmıştır.Araştırmada veri elde etmek amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Yaratıcı YazmaDeğerlendirme Ölçeği ve Torrance Yaratıcı Düşünce Testi uygulanmıştır. Elde edilenverilerin analizinde SPSS 11.5 programının ilişkili/ilişkisiz ölçümler t-testi istatistiktekniklerinden yararlanılmıştır.Deneysel desenli yapılan araştırmaya 2008?2009 öğretim yılının baharyarıyılında, Düzce ili Merkez ilçesi Yeşiltepe ve Bilgi İ.O altıncı sınıfında yer alantoplam 40 öğrenci katılmıştır. Deney ve kontrol grubunda yer alacak olan öğrencilerinseçimi için, okulda altıncı sınıfları oluşturan beş şubeye serbest yazma etkinliğiyaptırılmıştır. Ayrıca bu değerlendirmeye beşinci sınıf yılsonu not ortalamaları dakatılmıştır.Araştırmanın örneklemini oluşturan deney grubu ile kontrol grubu arasında,araştırma öncesinde yazılı anlatım becerileri bakımından anlamlı bir farkın olmadığısaptanmıştır.Araştırma boyunca deney grubuyla, haftada iki/üç ders saati olmak üzere on ikihafta boyunca yaratıcı yazma uygulamaları yapılmıştır. Bu çalışmanın sonucunda deneyve kontrol grubundaki öğrencilerin yaratıcı yazma becerileri arasında yapılan ilişkisizölçümler t-testi sonucuna göre iki grubun da yaratıcı yazma becerilerinde artışgözlenmiştir. Bu artış deney grubunda daha yüksek oranda olmasına rağmen iki gruparasında anlamlı bir fark belirlenememiştir. Deney grubunun Torrance Yaratıcı DüşünceTesti'nden elde edilen verileri üzerinde ilişkili ölçümler t-testi uygulanmış, ön test veson test değerleri arasında anlamlı bir farkın oluştuğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Whether creative writing activities have effect on developing the students?writing skills and increasing their creative writing levels is analysed in this research.In result of research, pre-test / post-test control group experimental model wasused. In order to obtain data, ?Creative Writing Evaluating Test? which was developedby the researcher and Torrance Creative Thinking Test. In order to analyze the obtaineddata, related/unrelated t-test from statistics techniques were used.Forty 6th grade students attended the experimental figured inquiry in the halfterm of 2008-2009 education year in Yesiltepe and Bilgi Primary School in Düzce. Toelect the students who will participate in this experiment were chosen by a free writingactivity among five 6th grade classes. Also the fifth grade end of year grade pointaverage was kept in mind in this evaluation.There is not any considerable difference between control and experiment groupsin terms of written expression skills before the research.In this research with experiment group, creative writing application was donetwo or three hours in a week and twelve weeks in total. In the conclusion of this study,according to the consequences of unrelated t-test between the creative writing successesof the experiment and control groups, it was seen that both groups have increased theircreative writing successes. But there weren?t any significant difference between thegroups. In the conclusion of this study, according to the consequences of related t-testanalysis between experiment group?s pre-test and post-test of The Creative ThinkingTests of Torrance, it was seen that there were significant difference in the favor ofexperiment group was noticed.