İç ve dış politikada medya ve siyaset ilişkisi:Türkiye örneği
Influence of media on internal and foreign politics: Example of Turkey
- Tez No: 263466
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. RASİM ÖZGÜR DÖNMEZ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Siyasal Bilimler, Uluslararası İlişkiler, İletişim Bilimleri, Political Science, International Relations, Communication Sciences
 - Yıl: 2010
 - Dil: Türkçe
 - Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
 - Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Bölümü
 - Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 146
Özet
Medya, günümüzde bireyi bilgilendirmede önemli bir rol üstlense de kurumsal kapsamı, ilişkileri ve yaratabileceği etkiler göz önüne alındığında toplumun ve siyasal sürecin evirilmesinde de etken bir pozisyonda olduğu söylenebilir. Bu nedenle medyanın siyasi aktörler açısından stratejik bir alan olduğu söylenebilir.Bu çalışmada medyanın sahip olduğu dinamikler, siyasi aktörlerle arasındaki ilişkiler ve bu çerçevede siyasal sürecin nasıl şekillendiği üzerinde durulmuştur. Bu ilişki ağının ve siyasal şekillenmenin açıklanmasında tarihten günümüze çeşitli örneklere yer verilmiştir. Bu tez çalışmasının birinci bölümünde basının tarihsel gelişimi dünya siyasetine belli dönemlerde yön vermiş olan İngiltere, Fransa, Sovyet Rusya ve ABD özelinde incelenmiştir. İkinci bölümde ise Türkiye'de medyanın dönüşümü üzerinde durulmuştur. Bu bağlamda her iki bölümde medya işlenirken iç ve dış politikadaki etkileri incelenmiştir.Genel olarak medyanın siyasal alanı ve toplumu nasıl etkilediği üzerinde durulmuştur. Günümüzde yaşanan siyasal ve toplumsal gelişmeler analiz edilirken medyanın da ayrıca incelenmesi gerektiği bu araştırmada ortaya koyulmaktadır.
Özet (Çeviri)
Although the media undertakes an important role about informing the individual, when consider the institutional scope, its relations and the possible influence, it could be said that media is in effectual position for evolution of society and political process. Therefore, it is possible to say that media is a strategic point for politic actors.In this study, media?s dynamics, relations with political actors and how it is shaped of the political process is given. Definition of political shaping and the mentioned network of the relations are described with several examples from past to this day. In this thesis study?s first part includes historical developments of the press on the focus of France, the United Kingdom, Soviet Russia and USA are the states which influenced the global politics. In the second part, it is focused on transformation of the media in Turkey. In this context, internal and external politics are studied while analyzing the media?s effects in both of parts.Generally it is focused on how to media influenced the political field and the society. At the present day, when analyzed existent political and social developments, it is introduced that necessity of analyzing the media in this research.