Sinemada oryantalist temsiller: Fatih Akın ve Ferzan Özpetek filmleri
Orientalist representations in cinema: Films of Fatih Akın and Ferzan Özpetek
- Tez No: 263492
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. NURAN AYTEMUR SAĞIROĞLU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Siyasal Bilimler, Performing and Visual Arts, Political Science
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bölümü
- Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu tez, Fatih Akın ve Ferzan Özpetek filmleri ekseninde sinemada oryantalist temsillerin hangi bağlamda gerçekleştiğine odaklanmıştır. Bu çerçevede, çalışma kapsamında analiz edilen filmlerde kullanılan mekanlar ve karakter inşaları oryantalizm kuramı açısından incelenmiştir. Bu inceleme sonucunda, filmlerde İstanbul özelinden Doğu'nun mekansal olarak ?karanlık?, ?tehlikeli? ve ?egzotik? özellikler içerisinde kurulduğu görülürken, öznesel anlamda karakterlerin ise ?arzu nesnesi?, ?kötü öteki? ve ?cinsel farklılık? gibi noktalara referansla ötekileştirildiği tespit edilmiştir.Bu bağlamda çalışmanın birinci bölümünde oryantalizm kuramı ayrıntılı bir şekilde incelenmiştir. İkinci bölümde, medya, ideoloji ve oryantalizm ilişkisi tartışılmaya çalışılarak, oryantalizmin söylem olarak nasıl üretildiği üzerinde durulmuştur. Üçüncü ve son bölümde ise film analizleri gerçekleştirilmiştir. Sonuç olarak, çalışma, göçmen sineması olarak adlandırabileceğimiz Fatih Akın ve Ferzan Özpetek filmlerinin Batının oryantalist söylemini içselleştirme potansiyeline sahip olduğunu ve sinema temsillerinde bunu yansıttığını öne sürmektedir.
Özet (Çeviri)
This thesis focuses on how orientalist representations are realized in the case of Fatih Akın and Ferzan Özpetek?s films. In this context, spatial and individualistic representations in these films are evaluated by the perspective of orientalism. As a result of the analysis, it is seen that the East, in specific reference to Istanbul, is spatially represented as a ?dark?, ?dangerous? and ?exotic? place, while characters are pictured as ?others? by highlighting their being ?objects of desire?, ?nasty other? and ?sexually different?.In this respect, in the first chapter the theory of orientalism is evaluated profoundly. In the second chapter, the relationship between media, ideology and orientalism is discussed and focused on how orientalism is generated as a discourse. In the third and final chapter, the films are analysed. In conclusion, it is argued that Fatih Akın and Ferzan Özpetek?s films, which can be categorized as immigrant cinema, has a potential to internalize the orientalist discourse of the West and reflects this in their cinematic representation.