İnternet üzerinden elektronik pazarlama ve mobilya sektöründeki küçük ve orta ölçekli işletmelere yönelik bir araştırma
A research on elektronic marketting via internet and small and medium sized enterprices in furniture sector
- Tez No: 263491
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SÜREYYA KARSU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İşletme Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 209
Özet
Bilişim teknolojisinin gelişmesine bağlı olarak ortaya çıkan Internet üzerinden elektronik pazarlama yöntemi mobilya ticaretinde de önemini arttırmaktadır. Elektronik pazarlama hem işletmeler arası hem de mobilya üreticilerinden son tüketiciye kadar gelişme göstermektedir. Bilgi çağında en önemli faktör bilgi ve iletişimdir. Internet kullanımının tüm dünyada büyük bir hızla yaygınlaşması, son yıllarda Internet üzerinden elektronik pazarlamanın önem kazanmasına yol açmıştır.Ankara Siteler Bölgesindeki mobilya imalat Küçük ve Orta Büyüklükteki İşletmeleri (KOBİ) Internet üzerinden etkin olarak elektronik pazarlama uygulamakta mıdır? sorusundan hareketle, Ankara Siteler bölgesinde bulunan mobilya imalat KOBİ'lerinin Internet üzerinden elektronik pazarlamaya bakış açıları, bilgi ekonomisinden ve Internet üzerinden elektronik pazarlama faaliyetlerinin kendilerine sunduğu fırsatlardan ne ölçüde yararlanabildikleri, bu konuda karşılaştıkları sorunlar ve geleceğe yönelik düşüncelerinin ne olduğunu ortaya koymak araştırmanın problemi olarak belirlenmiştirAraştırmanın birinci bölümünde Internet, elektronik iş (e-iş), elektronik ticaret (e-ticaret) kavramları, özellikleri, avantaj ve dezavantajları; ikinci bölümünde, Internet üzerinden elektronik pazarlama (e-pazarlama) kavramı, avantaj ve dezavantajları, pazarlama karması, iş alanları, uyguladıkları strateji ve yöntemleri, Internet üzerinden e-pazarlama modeli, Internet üzerinden e-pazarlamanın fonksiyonları, Internet üzerinden e-pazarlama uygulamalarında kullanılan iletişim araçları ele alınmıştır.Üçüncü bölümde KOBİ'lerin tanımı, Türkiye ekonomisindeki yeri, karşılaştıkları sorunlar, KOBİ'lerin ülke ekonomisinde yaratacağı olası avantaj ve dezavantajlar, Türkiye' de mobilya sektörüne ilişkin genel bilgiler, Internet üzerinden e-pazarlamanın mobilya imalatı yapan KOBİ'lerde kullanım durumu, Internet üzerinden e-pazarlama ile ilgili yaşadıkları sorunlara bakış açıları, gelecekte e-pazarlama durumunu nasıl gördükleri ve Internet üzerinden e-pazarlama ile ilgili konulardaki görüşlerinin ortaya konulduğu bir alan araştırmasının sonuçları değerlendirilmiştir. Araştırmada yüz yüze anket yöntemi kullanılmıştır. Araştırma kapsamına giren mobilya sektöründe üretim ve satış faaliyetlerinde bulunan işletmelerin verdikleri cevaplara istinaden edinilen veri yapısı tanımlanırken betimsel istatistik yöntemi kullanılmıştır.ANAHTAR KELİMELER: Internet, elektronik iş (e-iş), elektronik ticaret (e-ticaret), elektronik pazarlama (e-pazarlama),Küçük ve Orta Boy İşletme (KOBİ), mobilya sektörü
Özet (Çeviri)
With the developments in informatics technology, electronic marketing via Internet has increased its importance in furniture commerce, too. Electronic marketing has made a great progress both among enterprises and from furniture producers to the final consumer. In the information era, the most important factors are information and communication. Since the usage of the Internet became widespread, e-marketing via internet has gained a great importance in the recent years.With the starting point of the question ?Are the small and medium sized enterprises in Ankara Siteler Furniture Menufacturing Center applying electronic marketing via Internet effectively?? the questions of the research has been determined as what the point of view of the small and medium sized enterprises in Ankara Siteler Furniture Menufacturing Center towards electronic marketing via Internet are, how much they can benefit from the opportunities given by electronic marketing activities via Internet, the problems that they face with about this issue, and what their futuristic thoughts are about electronic marketing.In the first part of the research internet, electronic business (e-business), electronic trading (e-trading), their features, advantages and disadvantages; in the second part the concept of electronic marketing (e-marketing), its advantages and disadvantages, marketing mix, working areas, its strategies and methods, the model of e-marketing via Internet, the functions of e-marketing via Internet, and the communication tools used in the e-marketing applications via Internet have been explained.In the third part the definition of small and medium sized enterprises, their place in Turkish economy, the problems they face, the possible advantages and disadvantages that small and medium sized enterprises may cause in the economy of the country, general information about furniture sector, how much e-marketing via Internet is used by small and medium sized enterprises which produce furniture, their point of view about the problems that they face on e-marketing via Internet, what they think about the future of the e-marketing via Internet and the results of a field study which explains small and medium sized enterprises? ideas about issues on e-marketing via Internet has been assessed. In the research face to face interview was used. Descriptive statistics method was used to determine the data structure according to the answers, given by the enterprises which produce and sell goods in furniture sector.KEY WORDS: Internet, electronic business (e-business), electronic commerce (e-commerce), electronic marketing (e-marketing), Small and Medium Sized Enterprises (SME), furniture sector.