Çokuluslu şirketlerin çocuk emeğini düzenleme girişimleri
The regulation attempt of the child labour by multinational corporations
  1. Tez No: 263496
  2. Yazar: BANU GÜLER
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. DERYA EREL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
  12. Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada, çokuluslu şirketlerin çocuk emeğini düzenlemek amacıyla geliştirdikleri uygulamalar olarak küresel emek standartları, sosyal sorumluluk standardı ve sosyal etiketleme incelenmiştir. Çalışmanın, çokuluslu şirket yapılanmalarından etkilenen çocukların içinde bulundukları durumun ve nasıl ve neden çalışma hayatından uzaklaştırılması gerektiğinin anlaşılması bakımından önem taşıdığı düşünülmektedir.Çalışmanın amacı, çokuluslu şirketlerin çocuk emeği sömürüsü konusunda sorumluluklarının olup olmadığını ve söz konusu sömürüyü ortadan kaldırabilmek için ne tür çabalar içine girdiklerini belirlemektir. Bu noktadan hareketle, çokuluslu şirketlerin çocuk emeğini düzenleme girişiminde neden bulundukları ve geliştirdikleri metotlarla bu amaca ulaşmalarının mümkün olup olmadığı araştırılmıştır.Çalışmada, araştırmanın amaçlarına ve sınırlılıklarına uygun olarak nitel araştırma yöntemi uygulanmıştır. Konuyla ilgili çok çeşitli yazılı ve görsel materyallerden yararlanılarak öznellik ve olası yanlılık sınırlandırılmaya çalışılmıştır. Araştırma sonucunda, çocuk emeğinin ortadan kaldırmaya yönelik geliştirilen uygulamaları destekleyenlerin ve karşı duranların olduğu görülmüştür. Ayrıca, söz konusu uygulamaların çokuluslu şirketlerin gönüllülüğüyle hayata geçirilebilir olmasının çocuk emeğinin tamamen ortadan kaldırılmasını güçleştirdiği düşünülmektedir. Çocuk emeği sömürüsünün ancak sendikaların ve devletin denetiminde, yaptırım uygulama hakkı tanıyan düzenlemelerle sona erdirileceği savunulmaktadır.
Özet (Çeviri)
In this study, global labour standards, social accountability standards, and social labelling were analyzed as applications that have been developed by multi-national cooperations to regulate child labour. The study is significant for understanding both the condition of the children who are impacted by the establishment of multi-national cooperations and how and why they should be removed from labour.The aim of this work is to determine the responsibility of multi-national cooperations in abusive child labor and the attempts they make to eliminate abuse. With that as the point of departure, the reasons of the multi-national cooperations to regulate child labor, and whether their goals can be achieved by the methods they developed were investigated.A qualitative research method was used in accordance with the purpose and limitations of the study. A range of printed and visual material was used in an attempt to minimize subjectivity and possible bias. The results revealed the presence of both supporters and opponents for the terms developed to eliminate child labour. In addition, it is suggested that the complete elimation of child labor is hindered by the fact that such terms could only be realized by the voluntary collaboration of the multi-national cooperations. It is proposed that the child labour abuse can only be eliminated by regulations that allow the right to enforcement by labor unions and the government.