Okuduğunu anlama becerisi ile gerçek hayat ve standart sözel problemleri çözme başarısı arasındaki ilişki
The relationship between reading comprehension skills and standart word problems and real world problems
  1. Tez No: 263497
  2. Yazar: CANAN UÇAR
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ZÜLBİYE TOLUK UÇAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Abant İzzet Baysal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 97
Özet
Bu çalışma ilköğretim 5. sınıf öğrencilerin okuduğunu anlama becerisi ile standart sözel problemler ve gerçek hayat problemlerini çözme başarısı arasındaki ilişkiyi belirlemek amacıyla yapılmıştır. Araştırma 2009-2010 bahar döneminde Konya ilinde bulunan 2 ilköğretim okulunda 5. sınıfa devam etmekte olan toplam 230 öğrencinin katılımı ile gerçekleştirilmiştir.Veri toplama araçları Okuduğunu Anlama Başarı Testi ve Problem Çözme Başarı Testi olarak iki testten oluşmaktadır. Öğrencilere ilk olarak 20 sorudan oluşan Okuduğunu Anlama Başarı Testi uygulanmıştır. Okuduğunu Anlama Başarı Testi 4 seçenekten oluşan çoktan seçmeli bir test şeklindedir. Bu testi Belet (2005) geliştirmiştir. Daha sonra 14 sorudan oluşan Problem Çözme Testi uygulanmıştır. Öğrencilerden testteki problemleri cevaplamaları ve çözümü açıkça yazmaları istenmiştir. Problem Çözme Testindeki 14 problemden 7 tanesi gerçek hayat problemleri ve 7 tanesi de standart sözel problemlerinden oluşmuştur. Gerçek hayat problemleri Vershaffel, de Corte ve Borghart (1997) çalışmasından aynen alınmıştır.Uygulanan testler değerlendirilirken okuduğunu anlama başarı testi için her bir doğru cevaba 1 puan, yanlış cevaba ise 0 puan verilmiştir. Problem çözme testinde ise cevaplar gerçekçi cevap ve gerçekçi olmayan cevap olarak ikiye ayrılmıştır. Gerçekçi cevaplar için 1 puan, gerçekçi olmayan cevaplar için ise 0 puan verilmiştir. Analizlerde okuduğunu anlama becerisi ve problem çözme başarısının yanı sıra, okuduğunu anlama becerisi ile standart sözel problemleri çözme başarısı ve okuduğunu anlama becerisi ile gerçek hayat problemlerini çözme başarısı ayrı ayrı da karşılaştırılmıştır.Araştırma sonucunda okuduğunu anlama becerisinin standart sözel problemleri çözme başarısı üzerinde etkili olduğu ancak gerçek hayat problemlerini çözme başarısı üzerinde aynı etkiye sahip olmadığı ortaya çıkmıştır. Ayrıca öğrencilerin gerçek hayat problemlerini anlamlandırmakta zorlandıkları, standart sözel problemlerle aynı şekilde çözüm uyguladıkları görülmüştür. Birçok öğrencinin problemdeki gerçekliği dikkate almadan sonuca ulaşmaya çalıştığı gözlemlenmiştir.Araştırma sonucunda sözel problemleri çözme başarısının %29'u okuduğunu anlama becerisine bakarak açıklanabileceği gerçek hayat problemlerinin ise %5'inin okuduğunu anlama becerisine bakarak açıklanabileceği bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between fifth grade students? reading comprehension skill and success in solving word problems. This study was conducted at two primary schools in the center of Konya during the fall semester of 2009-2010 academic year. Participants were 230 fifth grade students.Reading Comprehension Test and Problem Solving Test were used to collect data for the investigation. Firstly, Reading Comprehension Test consisting of 20 multiple choice questions which is developed by Belet (2005), administered to the participants. Secondly participants were administered Word Problem Test including 14 word problems. and were also asked to write how they solved each problem. The problem solving test included 7 standart word problems and 7 real world problems. The real world problems were selected from the study of Vershaffel, de Corte and Borghart (1997).At the evaluation of the Reading Comprehension Test each right answer was scored as 1 point and each wrong answer was scored as 0 point. For the Problem Solving Test, answers given to real world problems were categorized into two groups: realistic answers and non-realistic answers. Each realistic answer was scored 1 point and each non-realistic answer was scored 0 point. During the data analysis, the relationship between Problem Solving Test scores and Reading Comprehension Test scores was investigated. In addition, the relationship between Reading Comprehension Test and Standart Word Problems scores and the relationship between Reading Comprehension Test and Real World Problems scores were investigated separately.Result of the study indicated that students? reading comprehension skills have a significant effect on their success in their ability to solve standart word problems but its effect on their success in solving real world problems is not so explicit. Besides, the results showed that students have difficulties about the interpretations of real world problems and try to solve them like standart word problems. Most of the students try to find a solution without regarding the real life situations embedded in the problem.Results of the study indicated that 29% of standart word problem solving success is derived from reading comprehension and this ratio is 5% for the real world problems.