Muhammed Abduh'un hadisçiliği
Muhammad Abduh's hadisçiliği
- Tez No: 263551
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAMİ ŞAHİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hadis Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 102
Özet
Muhammed Abduh'un Hadisçiliği? adlı çalışmamızda onun hadise ve sünnete dair görüşlerini incelemeyi amaçladık.Tez, giriş, iki ana bölüm ve sonuç bölümlerinden oluşmaktadır.İlk olarak araştırmamızın amacına ve önemine dair, hususların yanında, araştırmamızda kullandığımız metottan bahsettik. Birinci bölümde, Abduh'un hayatını, eserlerini ve düşünce yapısını anlattık. Abduh'un hadis ve sünnete dair görüşlerinin yanında, onun hadis ve sünnete verdiği anlam hakkında bilgi verdik.İkinci bölümde, Abduh'un eserlerinde kullandığı hadislerden örnekler verdik. Daha sonra hadisleri senet ve metin yönünden inceleyerek yorumları belirttik.Sonuç bölümünde ise araştırmamızın ortaya koyduğu sonuçlardan genel olarak bahsederek çalışmamızı tamamladık.
Özet (Çeviri)
We aimed at our studies colled“Muhammad Abduh's Hadisçiliği”to examine the views of his hadıs and sünne.The thesis is consist of two main sections as beginning and the resultsAt fırst we manshed the methot we use it in our studies by the purpose of our studies an it?s importances, we amphased on Abduh?s live, his books and structure of his wives, we gove on information about hadıs and sunne which he gove the comment with Abduh wives about hadıs and sunne.At the second section we gove some examples from hadıs that he used in his books. After that we determinated the comments by the crıtcesing tex of hadıs and it?s promissory noteAt the section of result we finished our studies with manshending generally about theresoult of our studies created.