TRT repertuarında bulunan nihavend makamındaki çocuk şarkılarının besteci ve usûl yönünden incelenmesi
Investigation of child song with nihavend maqam available in TRT repertoire according to composers and usûl
- Tez No: 263610
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. EROL BAŞARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Müzik, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 69
Özet
Bu çalışmada, TRT Repertuarında bulunan Nihavend makamındaki çocuk şarkıları besteci ve usûl yönünden incelenmiştir.Yapılan bu araştırmada, TRT Repertuarında bulunan Nihavend Makamındaki çocuk şarkılarında kullanılan usûl çeşitleri ve bunların dağılımı, çocuk şarkılarında hangi ses aralıklarının ne oranda kullanıldığı, şarkıların bestecilere göre dağılımı, şarkılar bestelenirken hangi konuların tercih edildiği, şarkılarda aranağme kullanılıp kullanılmadığı ve hangi tartım kalıplarının bu çeşitlik içerisinde yer aldığı gibi sorulara yanıt aranmaktadır.Araştırma için gerekli olan veriler, TRT Ankara Radyosu Arşivinden, konuyla ilgili daha önce yapılmış araştırma ve bu konuda yazılı bilimsel makalelerden elde edilmiştir.Araştırmada elde edilen bulgular değişik yöntemler ile çözümlenerek yorumlanmış, ulaşılan sonuçlar doğrultusunda da önerilerde bulunulmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study the child songs with Nihavend maqam available in TRT was investigated according to composers and usûl.We addressed the questions regarding the usûl varieties and distributon of child songs with Nihavend maqam in TRT repertoire, the way and frequence of voice scale uses in child songs, the distribution of songs to the composers, the preference of subjects in compositions, to determine whether intro are used in the songs and which rhythm models take place in this variety, in this investigation.The files required for the investigation was obtained from the archieves of TRT Ankara Radio, and from previous investigations and scientific publications related to this issue. The findings of the investigation was interpreted with various methods, and comments were made related to these results.