Çoksesli koro müziğinde kullanılan İtalyanca yapıtlardan seçilen örneklerin telaffuzları ve Türkçe tercümeleri ile İtalyan dilinin fonetik özellikleri
The Turkish translations and pronunciations of the examples selected from compositions of the polyphonic chorus which are performed in İtalian and phonetic characteristics İtalian language
  1. Tez No: 263611
  2. Yazar: DİLEK MOĞULBAY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. M.HİLMİ BULUT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 181
Özet
Bu araştırmada, İtalyan dilinde seslendirilmekte olan Çoksesli Koro yapıtlarından seçilen örneklerin, Türkçe tercümeleri ve telaffuzları ile İtalyan dilinin alfabetik yapısı, fonetik özellikleri, diksiyon, artikülasyon, boğumlanma, vurgulama ile temel konuşma ve söyleme özelliklerinin incelenmesi amaçlanmaktadır.Araştırmanın ilk aşamasında, seçilen örnek yapıtlar önce partitür olarak incelenmiş sonra soprano, alto, tenor, bas partileri ile sololu yapıtlardaki solo partiler ayrı ayrı incelenerek, ses partilerindeki söz dağılımı çıkarılmıştır. İtalyan dili fonetik uzmanı ile işbirliğine geçilerek, şarkı sözlerinin tercümeleri ve telaffuzları temin edilmiştir.İkinci aşamada, İtalyan alfabesindeki sesli ve sessiz harfler ile harf gruplarının okunuşları ve bileşik sesli harfler ile bileşik sessiz harflerin okunuşları analiz edilmiştir. İtalyancada kullanılan isimler ve tanım edatları (tanımlıklar), örnek kelimeler üzerinde incelenmiştir.Son aşamada, sesli ve sessiz harflerin konuşma dilindeki tını ve rezonans özellikleri ile kelimeler üzerindeki, ritim ve entonasyon öğeleri, vurgular, aksanlar, eklemlemeler ve boğumlanma öğeleri ortaya çıkarılmaya çalışılmıştır.Bu çalışma, İtalyan dilinin fonetik özelliklerini inceleyerek, örnek eserler üzerinde Türkçe tercüme ve telffuz özelliklerini tanımaya çalışmak ve Türkiye'deki çok sesli koroların, bu eserleri seslendirmelerinde, kullanılabilir kaynak oluşturabilmek açısından önem taşımaktadır.Sonuç olarak; İtalyanca bilmeyen bir koro, bu örnek yapıtları seslendirmek ve yorumlamak istediğinde, ana dili İtalyanca olan çok sesli koroların uygulama ve seslendirmedeki başarısına ulaşmada zorlanacaktır. Ancak, İtalyancanın fonetik özelliklerinin tanımak ve bu özellikleri doğru kullanmak koronun seslendirme ve yorumlamadaki teknik başarısını olumlu yönde etkileyecektir.
Özet (Çeviri)
In this study, it is aimed to examine the Turkish translations and pronunciations of the examples selected from compositions of the polyphonic chorus which are performed in Italian and the alphabetic structure of Italian language, its phonetic characteristics, diction, articulation, accentuation and other basic speaking and utterance features. Also, the rhythms and intonations of some words in speaking language and their timbre and resonance characteristics will be studied.In the first stage of the study, the selected compositions were first examined as partiturs, and then the soprano, alto, tenor and bass parties and the solo parties in solo compositions were studied individually and the Iyric distribution in voice parties were revealed. The phonetic expert in Italian language was contacted and the translations and pronunciations of the Iyrics were obtained.In the second stage, the vowels and consonants in Italian alphabet and the pronunciations of letter groups and the pronunciations of compound vowels and compound consonants were analyzed. The nouns and the defining prepositions (articles) being used in Italian language were examined on the example words.In the last stage, it was tried to reveal the timbre and resonance characteristics of the words in the speaking language and the rhythm and intonation elements on the words, the intonations, the accents, the articulations and the accentuation elements.This study has importance in terms of trying to get familiar with the Turkish translation and pronunciation features of the selected composition by examining the phonetic features of the Italian language and making an available resource fort the polyphonic chorus in Turkey to perform these compositions.As a result of the research, when a chorus who does not know Italian wants to perform these sample compositions, the members of this chorus will have difficulty in attaining the succeess of a chorus whose main language is Italian in practicing and performing them. However, knowing the phonetic characteristics of Italian language and using these characteristics correctly will affect the technical success of the chorus positively.