Orta Karadeniz Bölgesindeki çalgı yapımcılarının keman yapımına ilişkin görüşleri
The opinions about producing violins by musical instrument makers who live in the Centra Black Sea region of Turkey
- Tez No: 263609
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM ONUK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: El Sanatları, Müzik, Crafts, Music
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Müzik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Müzik Sanat Dalı
- Sayfa Sayısı: 66
Özet
Bu araştırma, Orta Karadeniz Bölgesindeki çalgı yapımcılarının keman yapımına ilişkin görüşlerinin belirlenmesi amacıyla gerçekleştirilmiştir. Araştırma, Orta Karadeniz Bölgesindeki çalgı yapımcılarının keman yapımına ilişkin görüşlerinin, kullandıkları yöntem ve tekniklerin belirlenmesi; diğer bir yönüyle de bölge ve Türkiye'deki çalgı yapımcılığına ilişkin bir kaynak oluşturması açısından önem taşımaktadır.Araştırmanın verileri, araştırmacı tarafından oluşturulan yarı yapılandırılmış görüşme formundan elde edilmiştir. Görüşme esnasında, görüşülen kişilerden gelen ek bilgiler de değerlendirilmiş; görüşmelerin ses kayıtları alınmış ve daha sonra bunların çözümlemeleri gerçekleştirilerek yazılı metine ve nitel tablolara dönüştürülerek yorumlanmıştır. Araştırma sonucunda, Orta Karadeniz Bölgesindeki çalgı yapımcılarının, keman yapımında kullandıkları yöntemler açısından genel olarak benzer görüşlere sahip olduğu ve benzer yöntemleri kullandığı; keman yapımında kullandıkları ahşap malzemelerin farklı kaynaklardan temin edildiği; keman yapım aşamasında uyguladıkları işlemlerin genel olarak benzerlik gösterdiği; dış yüzey işlemlere ilişkin farklı uygulamalara yer verdikleri belirlenmiştir. Bununla birlikte, çalgı yapımcılarının kemanı tamamlama sürecinin cilasız ve cilalı olarak farklı zaman dilimlerine yayıldığı ortaya konmuştur. Araştırmadan elde edilen bulgular doğrultusunda öneriler geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
The purpose for this research is to find out the opinions about producing violins by musical instrument makers who live in the central Black Sea region of Turkey. This research holds importance by having researched information of the opinions about producing violins by musical instrument makers who live in the central Black Sea region of Turkey. Also included in this research are the techniques and methods that instrument makers use. The research about producing instruments is an important information source to be used in the Black Sea region and for the whole of Turkey.The research was collected from half constructed interviewing forms prepared by the researcher. In addition, extra information came from interviewees, during the interviews, has also been appraised. The interviews were recorded using a dictaphone and tables were produced afterwards using all the data collected. The results from the research are that instrument makers have identical techniques and methods for producing violins. However where materials are obtained vary, as well as, how the violins finishing is applied. In addition to this the time scale involved in producing an instrument varies and whether machine or non machine methods have been used. With the knowledge gained from the research recommendations have been provided.