Dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinde toplumsal odaklı pazarlama uygulamaları
Societal marketing management implementations in four and five star hospitality companies
- Tez No: 263659
- Danışmanlar: PROF. DR. CEVAT TOSUN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Turizm, İşletme, Tourism, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği ve Otelcilik Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 128
Özet
Bu araştırmanın amacı, plansız gelişen turizmin, çevre ve toplumun üzerindeki olumsuz etkilerini azaltmak, halkın yaşam kalitesini arttırmak için kullanılabilecek olan, popülaritesi günden güne artan ve henüz üzerinde fazla çalışma bulunmayan ?Toplumsal Odaklı Pazarlama Felsefesi?nin ülkemiz ekonomisi için büyük önem taşıyan turizm sektöründe hizmet veren dört ve beş yıldızlı konaklama işletmeleri tarafından nasıl uygulandığını ölçmek ve değerlendirmektir.Toplanan veriler ile, dört ve beş yıldızlı konaklama işletmelerinin pazarlama faaliyetlerinde yer verdikleri toplumsal odaklı pazarlama uygulamaları tespit edilmiş, bu uygulamalardaki eksik yönler bulunarak çözüm yollarına ilişkin önerilerde bulunulmuştur.ANAHTAR SÖZCÜKLER: Turizm Pazarlaması, Toplumsal Odaklı Pazarlama Felsefesi, Konaklama İşletmeler
Özet (Çeviri)
The aim of this research is to determine practices of new and popular societal oriented marketing management philosophy which can help negative effects of unplanned tourism activities and improve societal welfare, by four and five star accommodation companies which are very important for national economy.By analyzing collected data, five and four star accommodation companies? societal oriented marketing implementations have been determined, deficient part of those implications have been discovered and some solutions have been proposed.KEYWORDS: Tourism Marketing, Societal-Oriented Marketing Management Philosophy, Accommodation Companies