The effect of European accession prospects on foreign direct investment flows into European Transition Economies
Avrupa Birliği?ne giriş sürecinin Avrupa Birliği Geçiş Ülkeleri?ndeki doğrudan yabancı yatırımlara etkisi
- Tez No: 263660
- Danışmanlar: DOÇ. DR. AYLA OĞUŞ BİNATLI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ekonomi, Economics
- Yıl: 2010
- Dil: İngilizce
- Üniversite: İzmir Ekonomi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Ekonomi Bölümü
- Bilim Dalı: Sosyal Bilimler Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Bu çalısmada Avrupa Birliği'ne giris sürecinin Orta ve Doğu Avrupa ülkeleri veTürkiye'ye doğrudan yabancı yatırımlara olan etkisi incelenmektedir. YaptığımızARDL panel modeli Arrelano ve Bond (1991) tarafından gelistirilen GMM yöntemiile tahminlenmistir. Ekonometrik tahminlemede kullanılan ülke sayısı 11 olup zamanverisi aralığı 1990 ve 2009 yılları arasını kapsamaktadır. Ampirik bulgular pazarbüyüklüğü, isçi ücretleri ve risk etkenlerini istatistiksel olarak doğrudan yabancıyatırım akımları üzerinde etkisiz bulurken, yabancı sirket yoğunluğu, dıs ticaretserbestliği ve Avrupa Birliği'ne giris süreci istatistiksel olarak açıklayıcı olarakbulunmustur
Özet (Çeviri)
This thesis analyzes the impact of EU accession prospects on FDI flows intoCentral and Eastern European Countries and Turkey. We perform ARDL panelmodel and employ dynamic panel data approach by using generalized method ofmoments (GMM) technique developed by Arrenalo and Bond (1991) to get empiricalresults of the determinants of FDI flows into CEECs and Turkey. The data used inthis study covers a pool of 11 countries, including CEECs and Turkey between 1990and 2009. The empirical results suggest that as agglomeration effects and tradeopenness are significant determinants of MNCs? cross-border activity during theperiod, traditional determinants, i.e., risk factors, labor cost, and market size arefound to be insignificant. Our empirical work also indicates that the effect of EUaccession prospects increase FDI flows into transition countries significantly.