İlköğretim okulu müdürlerinin kişilik özellikleri ile benimsedikleri örgüt kültürünün temel sayıltıları arasındaki ilişki
Relationship between personal characteristics of the primary school managers and main assumptions of the organizational culture they have adopted
  1. Tez No: 263666
  2. Yazar: ÖZLEM TUFAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERKAN TABANCALI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Eğitim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu araştırmada, ilköğretim okulu müdürlerinin beş faktör kişilik özellikleri ile benimsedikleri örgüt kültürünün temel sayıltıları arasındaki ilişkinin ortaya çıkarılması amaçlanmıştır. Ayrıca ilköğretim okulu müdürlerinin cinsiyet, yaş ve mesleki kıdemlerine göre benimsedikleri örgüt kültürünün temel sayıltıları arasında anlamlı bir farkın olup olmadığını ortaya çıkarmak araştırmanın diğer bir amacını oluşturmaktadır.Tarama modeline göre yapılan araştırmanın çalışma evrenini İstanbul ili Beyoğlu, Beşiktaş ve Şişli ilçelerinde görev yapan 85 resmi ilköğretim okulu müdürü oluşturmuştur.Araştırma verilerini elde etmek amacıyla okul müdürlerine ?Beş Faktör Kişilik Envanteri? ve ?Örgüt Kültürü Ölçeği? uygulanmıştır. Elde edilen veriler istatistiksel olarak ?aritmetik ortalama?, ?standart sapma?, ?manova? ve ?pearson korelasyon? teknikleri ile SPSS 15.0 paket programı kullanılarak analiz edilmiştir.Araştırma sonucunda okul müdürlerinin cinsiyet, yaş ve mesleki kıdem değişkenlerine göre benimsedikleri örgüt kültürünün temel sayıltıları arasında istatistiksel olarak anlamlı bir fark olmadığı görülmüştür.Okul müdürlerinin benimsedikleri insan-çevre ilişkilerinin doğası ile ilgili sayıltılarla ile beş faktör kişilik özelliklerinden yumuşak başlılık ve özdenetim/sorumluluk ile istatistiksel olarak negatif yönlü bir ilişki, duygusal tutarsızlık özellikleri ile pozitif yönlü bir ilişki ortaya çıkarılmıştır. Ayrıca; okul müdürlerinin benimsedikleri insan doğasına ilişkin sayıltılar ile beş faktör kişilik özelliklerinden gelişime açıklık özellikleri ile istatistiksel olarak negatif yönlü bir ilişki ortaya çıkarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it is intended to reveal the relation between five-factor personal characteristics of primary school managers and the main assumptions of the organizational culture they have adopted. Another purpose of the research is to clarify whether there is a reasonable difference between the main assumptions of the primary school managers with respect to their gender, age and professional experience.The study environment of the research conducted according to screening model consisted of 85 official primary school managers serving in Beyoğlu, Beşiktaş and Şişli villages of Istanbul.In order to obtain research data, ?Personal Inventory of Five Factors? and ?Scale of Organizational Culture? questionnaires are forwarded to school managers. The data obtained are analyzed with the package software SPSS 15.0 by employment of ?arithmetical mean?, ?standard deviation? and Pearson Correlation? techniques.In consequence of the carried study, it is observed that there is no meaningful difference between the adopted main assumptions of the school managers according to variances such as their gender, age and professional experiences.A statistically negative trending relationship between agreeableness and conscientiousness and a positive trending relation with emotional stability from five factor personal characters regarding the assumptions of school managers adopted about the nature of human-environment relation was revealed. Furthermore, a statistically negative trending relation is revealed between the assumptions regarding human nature adopted by school managers and their openness to experience among the five personal factors.