İlköğretim okulu müdürlerinin etkili yöneticilik davranışlarının, öğretmenler tarafından nasıl değerlendirildiğinin belirlenmesi
The determine of how to appreciate the effective manager attitude of primary scool at master by teacher
- Tez No: 241831
- Danışmanlar: PROF. DR. SUAT ANAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Eğitim Yönetimi ve Denetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 127
Özet
Bütün alanlarda olduğu gibi eğitim alanında da yönetim artık ön plana çıkmıs bir boyut arz etmektedir. Yani kalite faktörünün kurumsal boyutta etkin kılınabilmesi için yönetim tarz ve tutumlarında ve yönetici profillerinde değisikliklerin kaçınılmaz olduğu ve liderlik vasıfları bilimsel tarzlar dahilinde gelismis yöneticilerin artık kurum ve kuruluslar için bir gereklilik olduğu aksi söylenemeyecek kadar kanıksanmıs bir durumdur. Önceden kararlastırılmıs eğitim-öğretim amaçlarının gerçeklesme sürecini, eğitim örgütleri olan okullarda, eğitim ve öğretimin amaçlara en uygun biçimde yürütülmesini sağlamak, eğitim sürecini gelistirmek ve bu alandaki görevlilere yardımcı ve destek olmak ve kısacası eğitim olayını yönetmek gibi zor bir yönetim görevi verilen eğitim yöneticilerinin donanımlarının ne olduğunun arastırılmasından öte olması gerektiğinin çok iyi saptanması ve bu konuda hizmet içi eğitim ve yetistirme eğitimlerinin planlanarak uygulamaya konulması gerekmektedir. Eğitim yönetimi alanında son yıllarda birçok bilimsel çalısma yapılmıs ve sonuçları ilgililere kaynak olarak sunulmustur. Bu arastırmada bu alanda bir çalısma olarak görülebilir. Bu çalısmada ilköğretim okulu müdürlerinin etkili yöneticilik davranıslarının ilköğretim okullarında görev yapan öğretmen tarafından nasıl değerlendirildiğinin belirlenmesi ve bu durumun öğretmenlerin hangi demografik özellikleri (ölçekte alınanlarla sınırlı) itibariyle değiskenlik gösterdiğinin tespiti amaçlanmaktadır. Arastırmada tarama modeli kullanılmıstır. Tarama modelleri, geçmiste yada halen var olan bir durumu var olduğu sekliyle betimlemeyi amaçlayan arastırma yaklasımlarıdır. Konu ile ilgili literatür taranmıs, mevzuat incelenmis, daha önce yapılan çalısmalara değerlendirilmis, okul müdürlerinin görev tanımları incelenmis ve bütün bu çalısmaların akabinde gelistirilen anket konuyu ortaya koyacak bulguları ortaya çıkarmak için örneklem olarak seçilen okullarda uygulamaya konulmus ve bulgular değerlendirilmistir. Genel anlamda öğretmenlerin müdürlerinin etkili yöneticilik davranısı sergilemede idari tutum ve davranıslardan ziyade kisilik özelliklerini daha etkin görmüs olmaları dikkat çekicidir.
Özet (Çeviri)
Today management deals with the education field. In order to become a qualified institution, innovation in management style is a must. In other words, institutions, now on,need managers who try to achieve the quality asset through scientific ways. So,it is necessary to decide on the period during which the training-education objectives will be determined in order to establish the education system in the most suitable way to achieve the objectives in schools where education organisations exist. It is also necessary to develop the education process and to asist and support the authorised people in this field. In short, the education process means more than the determination of the people who are supposed to teach; it also means managing, planning and, finally, practising the internal training system. A great deal of studies have been carried out in the management of education in recent years, and their results have been referenced by the related authorities. So, this can be a reference in this field as well.In this study, it is aimed to carry out how the attitudes and behaviours of primary schools managers are evaluated by elementary school teachers and how these evaluations vary depending on the teachers? demographical characteristics ( limited to those taken in the scale ). In this research lineated model which is a kind of approach that describes and portrays a situation both in the past and the present, has been used.The literature related to the issue has been researched, the legislation and the job descriptions of school principals have been analysed,and then the questionnaire has been developed. Finally,the questionnaire forms have been filled in selected schools and it has been found that teachers consider the principals? character features rather than their administrative talents as a managerial attitude and behaviour.