Bankacılık krizlerinin KOBİ'lerin finansmanına etkileri: Anket çalışması
How the crises of banking affect the financing of the SMES : a survey
  1. Tez No: 263718
  2. Yazar: FATMA ÖCAL
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BETÜL GÜR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2009
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 240
Özet
Bu tez bankacılık krizlerinin KOBİ'lerin finansmanına etkilerini incelemeyiamaçlamaktadır. Günümüzde Türkiye gibi gelişen ekonomilerde önemli hale gelenKOBİ'ler, devleşmiş endüstrilerin yerine, hızlı karar verme yeteneğine sahip daha azsermayeye karsın daha yoğun emek kullanımı ile çalışan, yönetim giderleri düşükolan ve böylece ucuz bir üretim gerçekleştiren iktisadi teşebbüsler olmaları ile tercihsebebi haline gelmişlerdir. Ürettikleri değerin ön plana çıkması ile birlikte KOBİ'lerfinans kurumlarının baslıca çalışma alanlarından biri haline gelmişlerdir. Bu tezçalışmasında KOBİ'lerin ekonomideki rolü ve finansman sorunları ele alınmış,KOBİ'lerin finansman kaynakları ele alınarak, Türkiye'deki bankacılık sektörüirdelenmiştir. Bankacılık krizlerinin KOBİ'lerin finansmanına etkilerini incelemekamacıyla, İstanbul'da KOBİ'ler üzerinde bir anket çalışması düzenlenmiş ve oluşansonuçlar incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to analyse how the crises of banking affect thefinancing of the SMEs. At the present day, SMEs which are important in developingcountries like Turkey are preferred instead of the full-grown industries because theSMEs are economic enterprises which work with labour-intensive instead of lesscapital has faster decision-making skills, their administrative expenses are low in thisway the production is cheap the SMEs became a basic working area for financialinstitions with the value which is produced came to the fore. This thesis treated therole of SMEs in the economy and financial problems and the sector of banking inTurkey was explicated by treating the financial resources of SMEs. A survey wasdone in Istanbul about SMEs and the results was analysed to abstract how thebanking crises affect the financing of SMEs.