Kambiyo senetlerinde ceza normlarının güvence fonksiyonu
Indemnification function of penalty norms on bills of exchange
- Tez No: 263719
- Danışmanlar: PROF. DR. KAYIHAN İÇEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2009
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Hukuk Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 118
Özet
Tez çalışmasında kambiyo senetlerinde ceza normlarının güvence foksiyonu ele alınmıştır. Kambiyo senetleri kıymetli evrakın bir türü olup sıkı şekil şartlarına bağlıdır. Kambiyo senetlerinde şekil şartlarına uyulmaması halinde senet kambiyo niteliğinde değildir. Özel olarak düzenlenerek, ticari hayatta çok sık uygulanan kambiyo senetleri ile bir suç işlenmesinin, kambiyo senetlerine duyulan güveni sarsacağından dolayı bir yaptırıma bağlanması ve duyulan güvenin sağlamlaştırılarak, ticari hayatta bu senetlerin kullanımının yaygınlaştırılması gerekmektedir. Bu çalışmada kambiyo senetlerinin niteliği, tarihçesi, kambiyo senetlerinde ehliyet, kambiyo senetlerinin çeşitleri, poliçe kavramı, şekil şartları, poliçenin şekil şartlarının eksikliği halinde hukuki durumu, bono kavramı, bononun şekil şartları, bononun şekil şartlarının eksikliği halinde hukuki durumu, çek kavramı, çekin şekil şartları, çekin şekil şartlarının eksikliği halinde hukuki durumu, poliçe, bono ve çek ile işlenebilecek suçlar ile çek ile işlenebilecek suçlar ve yeni Çek Yasası Tasarısı ve bunların güvence foksiyonu incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this thesis, indemnification function of penalty norms on bills of exchange is examined. The bill of Exchange is a kind of security and it is subject to strict formal conditions. In case of insufficiency on meeting those conditions, the bill does not have the property of Exchange. It is important to arrange these bills tied to enforcement since any malefaction on bills of exchange which are issued privately, would shake the reliance on them and it is crucial to extend the use of these bills accordingly. In this study, the quality of exchange bills, their types, trade bill concept, its history, their formal conditions, their legal status in case of insufficiency on meeting these conditions, bond concept, formal conditions of a bond, its legal status in case of insufficiency on meeting these conditions, the legal status of cheque in case of insufficiency on meeting these conditions, crimes that could be committed with trade bills, bonds and cheques and new Cheque Law Draft and their indemnification function are analyzed.