Avrupa Birliği'nin Türkiye'ye yönelik mali yardımlarının vergisel durumu
Taxation status of financial aid given by Europan Union for Turkey
- Tez No: 263777
- Danışmanlar: DOÇ. DR. RAMAZAN ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Maliye, Finance
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Bölümü
- Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 189
Özet
Avrupa Birliği tarafından aday ve potansiyel aday ülkelere yönelik olarak başta ekonomik ve toplumsal gelişim düzeyinin yükseltilmesi amaçlı mali yardımlardan, Türkiye'nin yeteri kadar yararlanamadığı temel bir tartışma konusudur. Bu tartışmanın temel argümanlarının ortaya konulması ile konunun objektif olarak değerlendirilmesi mümkün olabilecektir. Türkiye için en önemli sorun, mali yardımlardan daha çok yararlanamamak değil, mevcut yardımlardan en iyi şekilde yararlanmamaktır. Çünkü Türkiye'de henüz proje hazırlama ve yönetme kapasitesi yeterince gelişmiş değildir.AB mali yardımları, Birliğe aday ülkeler açısından büyük bir önem arz etmektedir. Aday ülkelere yapılan mali yardımlar sayesinde bu ülkeler, AB üyeliğine hazırlanmakta, mevcut hukuksal ve kurumsal altyapısını geliştirerek Birliğe daha kolay uyum sağlayabilmektedir.Bu çalışmada, öncelikle Avrupa Birliği'nin kuruluşu, gelişim süreci ve Türkiye'nin Avrupa Birliğine Adaylık sürecinden bahsedildikten sonra Avrupa Birliğine üyelik sürecinde aday ülke olan Türkiye'ye yönelik olarak son yıllarda nitelik ve nicelik olarak artış gösteren mali yardımlar ve bu bağlamda önemli bir finans kaynağı olan Avrupa Yatırım Bankası mali araçları, Avrupa Birliği genel bütçesinden sağlanan yardımlar ve Katılım Öncesi Yardım Aracı (IPA) üzerinde durulmuştur. Daha sonra Türkiye'ye yönelik mali yardımlarla ilgili geçmişteki ve halen devam eden uygulamalar hakkında bilgiler verilmiştir. Son olarak bu mali yardımların vergi istisnalarına ilişkin uluslararası anlaşmalar ve ikincil mevzuattaki hükümler değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Turkey could not get enough of financial assistance, given by the European Union to candidate and potential candidate countries for upgrading the level of economic and social development, is a key topic of discussion. The main arguments put forward in this discussion of the topic is able to be assessed objectively. Most important problem for Turkey is not to get more benefit from financial assistance, but to benefit from existing aid in the best way. Because, capacity of preparing and managing projects in Turkey is not developed yet.For EU candidate countries, financial assistance of EU has great importance. With the financial assistance to candidate countries, those countries can be prepared for EU membership, alsothey can improve their existing legal and institutional infrastructure in order to adapt more easily to the Union.In this study, primarily the European Union's institutions, the development process and Turkey's EU candidacy process are mentioned. Lately increasing quality and quantity of financial assistance for Turkey, which is a candidate country in the EU accession process, and in this context, an important financial source of financial instruments, the European Investment Bank, European Union, the assistance provided by the general budget and Pre-Accession Assistance (IPA) is emphasized. Later, information about the applications with financial assistance for Turkey in the past and ongoing are given. Finally, this financial assistance relating to tax exemptions and the provisions of international treaties and secondary legislation has been evaluated.