Belediye personelinin hizmet içi eğitimi ve Antalya Büyükşehir Belediyesi örneği
Servise education of municipal personnel and the example of Antalya Metropolitan Municipality
  1. Tez No: 263776
  2. Yazar: ÖZLEM ÖZDEN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. VAHDETTİN AYDIN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Tez, Antalya Büyükşehir Belediyesi çalışanlarının katılmış oldukları hizmet içi eğitim programlarının niteliğine ilişkin görüşlerinin saptanması amacıyla yapılmıştır.Araştırmanın örneklemini Antalya Büyükşehir Belediyesinde çalışan 220 belediye personeli oluşturmaktadır. Veriler, araştırmacı tarafından konu ile ilgili literatür incelenerek ve uzman görüsü alınarak oluşturulan soru formu aracılığıyla elde edilmiştir. Veri değerlendirmede, yüzdelik dağılımlar ve yüzdelik olarak karsılaştırma yapılmıştır.Çalışmanın amacı; hizmet içi eğitimin bir mahalli idare olan belediye bünyesini nasıl yönlendirdiğidir. Araştırma kapsamında hizmet içi eğitim ve belediye personeline yönelik hizmet içi eğitim bir bütün olarak incelenmekle beraber, Araştırma sadece Antalya Büyükşehir Belediyesi'ne yönelik olarak gerçekleştirilmiştir.Anket sorularına verilen yanıtlar tablolar halinde sunularak açıklanmış hizmet içi eğitimin belediye içerisinde etkinliği değerlendirilmiştir. Antalya Büyükşehir Belediyesi stratejik planları, performans programları, faaliyet raporları incelenmiş hizmet içi eğitime dair bölümler Tabloler ile sıralanmıştır.Hizmet içi eğitim bir bütün olarak ele alınmakla beraber hizmet içi eğitim türleri, uygulama yöntemleri ve yerel yönetimdeki uygulamaları araştırılmış örneklerle ifade edilmiştir.Hizmet içi eğitim personel ve personel yönetimi için vazgeçilmezdir. İşte verimlilik için çağdaş eğitim sisteminin en önemli parçasıdır.
Özet (Çeviri)
The study was carried out in order to determine the opinions of the Antalya Metropolitan Municipality employees about the quality of the in-service training.The sample of this study consists of 220 municipality personnels working at Antalya Metropolitan Municipality. The data were obtained by means of a questionform, being analyzed the literature and being acquired subject matter expert opinion by the researcher. During the process of data evaluation, percentage technique and percentage comparison were conducted.Aim of this study prepared as the master thesis is how in-service training steers the municipality which is a local administration. In the coverage of research, in-service training and in-service training oriented to municipality personnel is analysed as one and research is only made oriented to Antalya Metropolitan Municipality.Answers to the questionnaire are presented in tables with explanations. The effectiveness of in-service training within the municipality is evaluated. Strategic plans, performance programs and activiy reports of Antalya Metropolitan Municipality were analyzed and the parts about in-service training are listed in tables.Although in-service training has been considered as a whole, its types and application methods in local goverments were researched and reported with examples.In-service training is a must for the personnel and personnel management. It is the most important element of the modern education system in order to increase productivity at work.