İpek Ongun'un ?Bir Genç Kızın Gizli Defteri? ve Barbara Frischmuth'un ?Kai und Die liebe zu den Modellen? adlı romanlarında kadın-erkek sorunsallığı?
The role of women in the family in İpek Ongun?s ?Bir Genç Kızın Gizli Defteri? and Barbara Frischmuth?s ?Kai und Die Liebe zu den Modellen?
- Tez No: 263808
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. Y. TUNCER KÜÇÜKBATIR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Alman Dili ve Edebiyatı, Karşılaştırmalı Edebiyat, Türk Dili ve Edebiyatı, German Linguistics and Literature, Comparative Literature, Turkish Language and Literature
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Alman Dili Eğitimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 99
Özet
Karşılaştırmalı olarak yapılan bu çalışmada İpek ONGUN' un ?Bir genç kızın gizli defteri? ve, Barbara FRISCHMUTH'un ?Kai und die Liebe zu den Modellen ? adlı romanları, kadın-erkek sorunsalı açısından değerlendirilecektir.Birinci bölümde her iki eserin yazarlarının hayatları ve eserlerinin yanı sıra, çalışmada kullanılan yöntem, çeşitli açılımlarıyla ortaya konulacaktır. İkinci bölümde ise, her iki eserde kadın-erkek ilişkileri, Türk ve Avusturya toplumlarında farklı veya benzer boyutlarıyla irdelenecektir.Bütün bu açılımlar karşılaştırmanın geniş olanaklarıyla genişlemesine farklılıklar ve benzerlikler çizgisinde irdelenecektir.
Özet (Çeviri)
In this comparative study, İpek ONGUN?s ?Bir genç kızın Gizli defteri? and Barbara FRISCHMUTH?s ?Kai und die libe zu den modellen are analysed from the viewpoint of The role of women in the family In Introduction part in addition to main structure of the work, which methods are studied, concept viewpoints and literary discussions are produced.The author of two works in the first chapter of his life and work, as well as methods used in the study, will be presented with various openings.In the second part, both men and women on work relations, Turkish and Austrian society will be explored with different or similar size. All of these openings to expand their possibilities to compare differences and similarities will be explored in line.