Psikolojik taciz algısının örgütsel güven üzerindeki rolü
The role of mobbing perception on organizational trust
  1. Tez No: 263807
  2. Yazar: FATMA MERVE DURDAĞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ATILHAN NAKTİYOK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 159
Özet
Bu tez çalışmasının temel amacı; psikolojik taciz ve örgütsel güven arasındaki ilişkinin incelenmesi olarak belirlenmiştir. Bu çerçevede, ilk bölümde psikolojik tacizi oluşturan temel bileşenlerin belirlenmesine çalışılmış, psikolojik taciz süreci ve kavramın temel bileşenleri açıklanmıştır. Ayrıca örgütsel güven kavramı ve boyutları üzerinde durulmuştur.Çalışmanın uygulama kısmında, Erzurum'da bulunan çeşitli devlet hastanelerinde görevli 205 hemşireye yüz yüze görüşme yöntemi ile anket uygulanmıştır. Psikolojik tacizin, örgütsel güven üzerine etkisi teorik olarak açıklanmıştır. Bu doğrultuda geliştirilen hipotezler uygun istatistiksel yöntemlerle analiz edilmiştir. Sonuç olarak; psikolojik tacizin örgütsel güveni ve yöneticiye güveni etkilediği tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The main objective of this thesis is to explain the relationship between mobbing and organizational trust. In this context, the main components of mobbing are determined; elements of mobbing process and the components of organizational trust are explained. Also, it is examined the organizational trust and the dimensions of the organizational trust.In this study, the data were gathered by survey technique (face to face) from 205 nurses who are in charged to hospitals in Erzurum. The effect of mobbing on organizational trust is theoretically explained. The research hypothesis of the thesis are tested. Findings confirm the mobbing affects organizational trust and trust in supervisor.