Teleolojik etik ve deontolojik etik'in karşılaştırılması (J.S. Mill ve I. Kant ile sınırlandırılmış olarak )
The comparison of teleological and deontological ethics (Restricted by John Stuart Mill and Immanuel Kant)
  1. Tez No: 263845
  2. Yazar: ENDER YILMAZ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. HANİFİ MACİT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Felsefe Bölümü
  12. Bilim Dalı: Felsefe Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu çalışmanın ana teması John Stuart Mill ve Immanuel Kant'ın ahlaka ilişkin görüşlerini temsilcisi oldukları teleolojik ve deontolojik etik kuramlar başlığı altında ele alıp irdelemek ve incelemektir. Bu etik kuramlar günümüzde özellikle tıp alanı ve diğer alanlarda sıkça çalışma konusu edilmekte ve değerlendirilmektedir.Biz bu tez çalışmasında söz konusu düşünürlerin etik anlayışlarını kendilerinin temsilcisi oldukları teleolojik ve deontolojik kuramlar çerçevesinde değerlendireceğiz. Bunu yaparken oldukça birbirinden farklı olan görüşlerini de dile getireceğiz. Bu fikirlerin hem yanında hem de karşısındaki tezlere aynı anda yer verip bunların olumlu yanlarını da birleştireceğiz. Böylece toplumsal sorunlara çözüm üretme noktasında bu kuramlar bize daha kapsayıcı ve açıklayıcı fikirler sunmuş olacaklar.Konunun anlaşılırlığını sağlamak için birinci bölümde ahlak ve etik kavramlarının anlamları, ayrımları ve belli başlı etik türlerine değindikten sonra ikinci bölümde bazı ahlaki değerler üzerine yoğunlaşacağız. Üçüncü ve dördüncü Bölümlerde filozofların görüşlerine açıklık kazandırdıktan sonra beşinci bölümde bu düşünürlerin anlayışları çerçevesinde teleolojik ve deontolojik etik kuramların bir karşılaştırmasını yapıp çalışmamızı sonlandıracağız.
Özet (Çeviri)
The main theme of this work is to explore and investigate the John Stuart Mill?s and Immanuel Kant's moral views about the teleological and deontological ethical theory that they are representative of . This ethical theory today, has often been subject of study and evaluated especially in the field of medicine and in other fields.In the study of this question, we will evaluate those philosophers ethical understandings by teleological and deontological ethical theories that they are representative of . While doing so, we will also express their opinions which are quite different from each other. The arguments against both of these ideas will be placed at the same time and we will also incorporate the positive aspects of these discussions. At the point of the solution to social problems, these theories will have offered us a more inclusive and explanatory ideas.To provide an understanding of the subject in the first part we will go through the meaning of morality and ethics, the differences between them and some major ethical types , in the second section we will concentrate on some moral values . In the third and fourth sections after clarifying the views of philosophers and their understandings, in the fifth chapter we will finalize our work with the framework of teleological and deontological ethical theories and their comparison within the understanding of these philosophers.