Platon ve İbn Sina'nın etik görüşlerinin karşılaştırılması
Comparison of the ethical views of Plato and Ibn Sina
  1. Tez No: 948681
  2. Yazar: FEYZA NUR YEGANE
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ KADİR YILMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Felsefe, Philosophy
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Etik Değerler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu çalışmada etik ve ahlak kavramları üzerine terminolojik bir inceleme yapılmış, her iki kavramın tanımları ve bu bağlamda ortak noktaları ile farklı yönleri kapsamlı bir şekilde değerlendirilmeye alınmıştır. Araştırmanın temel amacı, etik ve ahlak arasındaki ayrımı teorik bir zemine oturtmak ve bu kavramların birbirleriyle kesişen ve ayrışan yönlerini analiz etmektir. Çalışmada, antik dönemin önemli filozoflarından Platon ve İslam felsefesinin önde gelen isimlerinden İbn Sina'nın yaşamları ve düşünsel mirası ekseninde etik görüşlerine yer verilmiştir. Etik kavramının Grekçe“ethos”kökenine atıfta bulunularak,“töre, gelenek, görenek, alışkanlık, karakter, huy ve mizaç”gibi anlamlar içerdiği belirtilmiştir. Buna karşın ahlak, bireysel ya da toplumsal düzeyde pratiğe dökülmüş bir yaşantıyı ifade ederken, etik ise bu yaşantılara dair sistematik ve felsefi bir sorgulama alanını kapsar. Etik yalnızca eylemlerimizin olması gereken boyutuyla değil, aynı zamanda tüm eylem çeşitlerini ve bu eylemlerin dayandığı koşulları inceleyen bir disiplindir. Araştırmanın örneklemi, çeşitli yayınların ve kaynak eserlerin detaylı bir şekilde incelenmesiyle oluşturulmuş olup, nitel araştırma yöntemi esas alınarak yürütülmüştür. Çalışma sonucunda şu temel bulgulara ulaşılmıştır: Platon, mutluluğu insanın en yüce iyiliğe ahlaki bir yol aracılığıyla ulaşması olarak tanımlar. Bu en yüce iyiliği“iyi ideası”şeklinde ifade eder ve bunu Tanrı ile özdeşleştirerek etik anlayışının ontolojik temelini aynı zamanda teolojik bir bağlama dayandırır. İbn Sina ise doğalcı bir etik anlayışı benimser; onun etiği, insan doğasına, psikolojisine ve bireyin varlık hiyerarşisindeki yerine dayanmaktadır. İbn Sina'ya göre insanın nasıl bir varlık olması gerektiği, hangi değerleri benimsemesi gerektiği ve neyin peşinden koşması gerektiği, doğrudan insanın varoluşsal yapısından çıkarılabilecek bir meseledir. Bu bağlamda çalışma, etik anlayışlarının hem felsefi hem de metafizik temellerini irdeleyerek çağdaş etik tartışmaları için önemli bir perspektif sunmayı amaçlamaktadır
Özet (Çeviri)
In this study, a terminological examination of the concepts of ethics and morality has been made, and the definitions of both concepts and their common points and different aspects in this context have been evaluated comprehensively. The main purpose of the research is to place the distinction between ethics and morality on a theoretical basis and to analyse the intersecting and diverging aspects of these concepts. In the study, the lives and intellectual heritage of Plato, one of the most important philosophers of antiquity, and Ibn Sina, one of the leading figures of Islamic philosophy, are analysed. By referring to the Greek 'ethos' origin of the concept of ethics, it is stated that it contains meanings such as 'custom, tradition, custom, habit, character, temperament and temperament'. On the other hand, while morality refers to a life that has been put into practice at the individual or social level, ethics covers a systematic and philosophical field of enquiry regarding these lives. Ethics is a discipline that analyses not only the dimension of what our actions should be, but also all types of actions and the conditions on which these actions are based. The sample of the study was formed through a detailed examination of various publications and source works and was conducted on the basis of qualitative research method. As a result of the study, the following basic findings were reached: Plato defines happiness as man's attainment of the highest good through an ethical path. He expresses this supreme good as 'the idea of the good' and identifies it with God, thus setting the ontological basis of his ethical understanding