Modern heykel alanında boşluk-kütle ilişkisi
The relationship between space and mass in the field of modern sculpture
  1. Tez No: 263860
  2. Yazar: BARIŞ AYDIN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MUSTAFA BULAT
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Heykel Ana Sanat Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 137
Özet
Bu araştırmanın konusunu geleneksel malzemeler kullanılarak yapılan modern heykel örneklerinin boşluk-kütle ilişkisi oluşturulmaktadır.Araştırmamda heykelin tanımını ve tarihçesini yaparak, heykeli oluşturan plastik elemanlardan boşluk-kütle, ışık-gölge, hareket ve ritim gibi kavramların anlam ve içeriklerini kapsamlı bir şekilde vermeye çalıştım.XX. yüzyıl sanat akımlarını ve bu akımlara önemli eserleriyle damgasını vurmuş sanatçıları, sanat felsefecileri eserleriyle ele alıp, onların heykeltraşlık eserlerindeki, boşluk-kütle ilişkisini karşılaştırmalı olarak ortaya koymaya çalıştım.Örneğin kübizmde Picasso, J. Gonzales, Zatkine ve Laurens, Fütürizm'de Umberto Boccioni, Konstrüktivizm'de Tatline, Gabo ve Pevsner gibi sanatçıların sanat felsefeleri eserleri ve bu eserlerdeki boşluk-kütle ilişkisi üzerinde ayrıntılıca durulmuştur.Geleneksel malzemeyle heykel yapan modem heykeltraşlardan A. Rodin, C. Brancusi, H. Moore, A. Ciacemetti'nin çalışmalarının yanı sıra, günümüz Türk plastik sanatçılarından Kuzgun Acar, Mehmet Aksoy, Rahmi Aksungur daki kütle-boşluk ilişkisi, kendi çalışmalarımla bağlantılı olarak ele alınıp, karşılaştırmalara gidilmiştir.
Özet (Çeviri)
The relationship between space-mass of the samples of modern sculpture which were made by using traditional materials constitutes the topic of this study.In my study, I attempted to present meanings and contents of the concepts such plastic components as space-mass, movement-rhythm comprising sculpture comprehensively by making a defintion of sculpture and mentioning its history.I attempted to suggest space and mass relationship in their works of sculpture comparatively dealing with trends of art in 20th century, the artists leaving a mark in these trends with their important works, art philosophers with their works.For instance, art phylosophies, works of such artists as Picasso, J. Gonzales, Zatkine and Laurens in cubism, Umberto Boccioni in futurism, Tatline, Gabo and Pevsner in constructivisim and space-mass relationship in their works were emphasized in detail.In addition to the works of A. Rodin, C. Brancusi, H. Moore, A. Ciacemetti making sculptures with modern materials, space-mass realtionship in Kuzgun Acar, Mehmet Aksoy, Rahmi Aksungur, today?s Turkish plastic artists were handled in connection with my studies and comparisons were made.