Ergenekon Davası bağlamında Türk basınının yargı sürecindeki olayları haberleştirme biçimi
Reporting style of the Turkish press for the events in the judical process in the conrext of Ergenekon Case
  1. Tez No: 263864
  2. Yazar: FATİH CEYLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖNDER BARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gazetecilik, Journalism
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gazetecilik Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, Ergenekon Davası ile ilgili haberlerin, basında yer alış şekli incelendi.Bu kapsamda, Zaman, Yeni Şafak, Cumhuriyet, Hürriyet, Akşam ve Radikal gazetelerinde, ilk 12 Ergenekon dalgası ile ilgili olarak, her dalgadan sonra üçer gün içinde verilen haberler derlendi. Bu haberler; sayısal veriler, lehte ve aleyhte olma durumu, önemli görülen haber ölçütlerinden tarafsızlık, önemlilik ve yenilik bakımından incelendi.Yapılan değerlendirme sonucunda, incelenen gazetelerdeki haber sayıları birbirlerine yakın olmakla beraber en çok haberin (313) Radikal, en az haberin (243) Hürriyet gazetesinde yapıldığı tespit edildi. İncelenen haberlerin hemen hemen tamamının lehte ya da aleyhte olmak üzere taraflı bir şekilde yapıldığı saptandı. Ayrıca yapılan haberlerin çoğunda habere konu olan kişinin, habere konu olma nedeni değil de eski eylem ya da söylemlerinin vurgulandığı belirlendi.Sonuç olarak, Türk basınının Ergenekon Davası ile ilgili yaptığı haberlerde genellikle taraflı davrandığı, objektif olmadığı ve haberleri saptırarak verdiği görüldü.
Özet (Çeviri)
In this study, the form of the news in the press about the Ergenekon case was investigated.In this context, the news given, in the press each three days after each wave about the the first 12 Ergenekon waves, in Zaman, Yeni Şafak, Cumhuriyet, Hürriyet, Akşam and Radikal newspapers, were collected. These news; numerical data, the situation of in favor or against, were analiysed in terms of imparriality, importance and innovation deemed important news objectivity of the criteria,As a result of the assessment reviewed, the number of stories in the newspapers close to each other, it was seen that the most of the news (313) were done in Radikal, the least (243) were done in the Hürriyet newspaper. It is determined that almost all of the news reviewed were done partially positive or negative. In addition in most of the news; the person subject to the news was emphasized not fort he subject but for the old activities and speechesAs a result, it was determined that the Turkish press was not objective and usually treated side and gave the news by deflecting the news about the Ergenekon case.