Türk Hukukunda kamu görevlilerinin kişisel kusurlarından kaynaklanan zararlardan dolayı idarenin sorumluluğu ve kamu görevlilerine rücu edilmesi
Responsibility of the government for damage arising from personal defects of public officials and revocation for public officials in Turkish law
- Tez No: 263868
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. M. EMİN RUHİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Atatürk Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Hukuku Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: İdare Hukuku Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Devletin, personelinin kusurlu davranışıyla kişilere verdiği zararı tazmin etmesini müteakip sorumlu personele rücu etmesi, hukuk sistemimizde ve Devletin idari işleyişinde bu güne kadar yeterince önem verilmeyen ancak üzerinde önemle durulması gereken ve hukuki altyapısı sağlam bir şekilde oluşturulması gereken bir konudur.Zira kamu görevlisine rücu edilmesi ile; kamu görevlilerinin sorumlu davranması sağlanarak idarenin sağlıklı işlemesi temin edilecek, kusurlu personelin davranışının bedelini Devletin, dolayısıyla da vatandaşların topluca ödemesinin önüne geçilecek, böylece Devletin saygınlığının ve ekonomik gücünün korunması sağlanacaktır.Bu çalışmada doktrinde yeterince incelenmemiş olan bu konunun açıklanması amaçlanmış olup, bu amaca ulaşmak için kamu görevlisine rücu edilmesine dayanak teşkil eden temel kavramlar adım adım ele alınmıştır. Bu bakımdan önce genel olarak sorumluluk kavramı incelenmiş, ardından kamu görevlisine rücu için geçiş aşaması olan idarenin hukuki (mali) sorumluluğu çeşitli yönleriyle ortaya konulmuş, daha sonra rücu kavramı hukuki açıdan unsurları ile birlikte incelenerek, nihayet idarenin kamu görevlisine rücu etmesi, değişik durumlarıyla ve yargı kararları ışığında ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Revocation for public officials by the state after the state has compensated for the damage to persons caused by the defective conduct of public officials is an issue which has not been dealt with so far significantly enough in our legal system and governmental functioning of the state although it is a matter that must be stressed and whose legal base must be formed strongly.The reason for this is the fact that through revocation for public officials, healthy functioning of the government will be provided by enabling the public officials to work more responsibly; the compensation for the conduct of defective officials by the state and all citizens will be avoided; and thus respect for and economic power of the state will be protected.This study is intended to explain this issue, which is not sufficiently examined in theory, and to handle the concepts which form the basis for revocation for public officials step by step. Accordingly, the concept of responsibility is examined generally and then legal (economic) responsibility of government, which is the transitional stage of revocation for public officials, is dealt with with different aspects. The concept of revocation is handled with its legal elements and finally various samples of revocation for public officials by the government are examined in the light of dijudications.