Dokuma resim (tapestry) sanatında çağdaş etkiler
The contemporary implications of textile painting atr
  1. Tez No: 263884
  2. Yazar: FATMA ALTIN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TAHSİN PARLAK, DOÇ. MEHMET KAVUKÇU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Güzel Sanatlar Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Resim Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Modern tapestry, dokuma sanatıyla ortak dil, araç ve malzemeyi paylaşır. Tapestry sanatı yüzyıllarca farklı kişilerin desenleri ve farklı dokuyucularla gelişimini sürdürerek günümüze ulaşmıştır.Tapestry tasarımında, teorik olarak malzeme ve yöntemde hiçbir kısıtlama yoktur. Çizimin gerçekçi etkisi ve renkteki sağlamlığı dokuyla birleşir.Eski bir sanat olarak tapestry, dünyanın çeşitli ülkelerinde teknik canlılık kazanmakta kendi yörelerinde bu sanata yer ayrılması istenmektedir. Son yıllardaki tapestry'nin diğer yüksek sanatlarla paralel bir gelişim gösterdiğine tanık olmaktayız. Teknolojinin gelişimine bağlı olarak formlara, deneyim çalışmalarına yönelik yaratıcılık ön plana çıkmaktadır.Doğal ve sentetik lifi kullanan sanatçı, biçim ve mekanı içeren malzemelerle yüzey ve kütleler arasında değişen yer ve formlar üretmektedir. Sanatçının deneyimi ve etkinlikleri sanatının yapısında bulunan tekniği, malzemesi ve işleyişi ile desen kalitesini ifade eder.Bu bağlamda, tapestry sanatı gittikçe zenginleşmekte, göz alıcı örnekler farklı teknik ve malzemelerle hiçbir sınırlama olmamakta teknolojik gelişimin paralelinde yaratıcılıkta o nispette artmaktadır.
Özet (Çeviri)
Modern tapestry shares common language, device and material. Tapestry art has reached our present day by maintaining its progress with the patterns of different people and different weavers.In the design of tapesry, there is no theoretically any restriction in material and method. Realistic effect of drawing and its strenghth in colour meet in tecture.As an old art form, tapestry has gained technical saturation in many countries of the world and it is asked to give priority to this art form in their own vicinity. In recent years we see that tapestry has shown parallelistic progress with other high arts. Depending on the development of technology form and experienced ? oriented creativity comes into prominence.Artist who uses natural and sentatik produces forms; the place which changes between surfice and masses with materials including form and space. Experience and activities of artist describes the figure quality which exists in the pattern of his art with technical, material and working.