Sözleri Yûnus Emre'ye ait segâh makamında bestelenmiş ilâhî formundaki eserlerin müzikal analizi
A musical analysis of the works with the lyrics by Yunus Emre composed in segah maqam in the form of hymn
  1. Tez No: 263883
  2. Yazar: SERDAR ÇELİK
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZGÜR SADIK KARATAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Müzik, Music
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzik Bilimleri Bölümü
  12. Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 141
Özet
Bu çalışma, Klâsik Türk Mûsikîsi Dinî Mûsikî Formlarından en yaygın şekilde işlenmiş olanı durumundaki İlâhî formunun müzikal özelliklerini analiz ederek ve bir takım tesbitlerde bulunarak, bu alanda bundan sonra yapılacak çalışmalara örnek teşkil etmeyi amaçlamıştır. Bu araştırma; problemi ve kapsamı gereği, Betimsel Araştırmalardan ? Tarama ( Survey ) Modeli ? ile gerçekleştirilmiştir. Ayrıca taranan literatürün içerik analizine yer verilmiştir.Söz konusu çalışmada, Yûnus Emre'ye ait segâh makamında bestelenmiş ilâhîler örneklem durumundadır. TRT Ankara Radyosu'na kayıtlı, güfteleri Yûnus Emre'ye ait ilâhî formunda çeşitli makamlarda bestelenmiş iki yüz on yedi eser tesbit edilmiş olup, bu eserlerden notası aynı yere kayıtlı olan segâh makamındaki yirmi altı eser analize tâbi tutulmuştur. Çalışmada, söz konusu yerde kayıtlı eserlerin güftelerindeki bir takım yazım yanlışlıkları düzeltilmiştir. Ayrıca söz konusu eserlerin güfte, form, makam ve usûl analizleri yapılarak, usûl-vezin şemaları oluşturulmuştur. Elde edilen bulgular, çalışmanın sonuç ve öneriler kısmında değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study aimed at forming a sample for the further studies in this field analyzing musical features of hymn form, the most common forms of Classical Turkish Music Religious Music. In accordance with its problem and content this study was conducted through Survey Model of Descriptive Studies. Also content analysis of the scanned literature was included.In the current study hymns by Yunus Emre composed in the form of Segah Maqam constitute the sample of the study. Two hundred and seventeen works whose lyrics belong to Yunus Emre, composed in the form of hymn in different maqams,recorded at TRT Ankara Radio, were determined, and twenty six works of these works, whose notes were recorded, in Segah Maqam, were analyzed. Some orthographical errors in the lyrics of the works were corrected. Lyrics, form, maqam and style analyses of the mentioned works were made and style-measure schemas were formed. The data obtained at the end of all these analyses were evaluated in the result and suggestion sections of the study