David Hare'in oyunlarında bireysel, ulusal ve uluslararası boyutlarıyla yozlaşma
Individual, national and international dimensions of corruption in David Hare?s major stage plays
  1. Tez No: 263893
  2. Yazar: CÜNEYT ÖZATA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET TAKKAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, İngiliz Dili ve Edebiyatı, Performing and Visual Arts, English Linguistics and Literature
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Atatürk Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Yabancı Diller Eğitimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 177
Özet
Bu çalışmada, genel olarak yozlaşma olgusu ve David Hare'in oyunlarında vurgulanan İkinci Dünya Savaşı sonrası İngiliz toplumu özelinde hayatın farklı noktalarında yaşanan yozlaşma sorunsalının irdelenmesi amaçlanmıştır.Bu tez, giriş ve üç bölümden oluşmaktadır. Giriş bölümünde, yozlaşma olgusunun tanımı, tarihsel süreç içerisinde salgın bir hastalık gibi yayılması ve etik açıdan insanları bireysel, toplumsal ve uluslararası boyutlarda bozması ele alınmıştır. Birinci bölümde, savaş sonrası dönemde, İngiliz toplumunda, ailesel boyutta etik açıdan yaşanan yozlaşma irdelenmeye çalışılmıştır. İkinci bölümde, İngiltere'de, özellikle devlet kurumlarında yaşanan yozlaşmanın, insanları ve yargı sistemini nasıl bozduğu ve buna koşut olarak, devletin siyasal kurumlarının nasıl amacından saptığı ve bu sapmanın sonuçları, yazarın oyunlarındaki vurgulamalardan yola çıkılarak ortaya konmuştur. Üçüncü bölümde, yoz kelimesinden arınmış bir dünya inancı taşıyan Hare'in bakış açısı ile uluslararası boyutta yaşanan yozlaşma gözler önüne serilmeye çalışılmıştır.Sonuç bölümünde, yozlaşmanın David Hare'in oyunlarındaki yansımalarına ve günümüzde genel olarak dünyada yaşanan yozlaşma sorunsalına ek olarak, bireysel, ulusal ve uluslararası alanda yozlaşmayla mücadele konusunda yapılması gerekenler anlatılmaya çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
This dissertation aims at scrutinizing the phenomenon of corruption in general and more specifically highlighted in David Hare?s plays in different phases of British life after the World War II.The study consists of an introduction and three chapters. In the introduction, the definition of corruption, its permeation like an epidemic disease and ethically corrupting individuals are examined. In the first chapter, parental corruption in terms of ethics in post-war British society is handled. The second chapter, in the light of the playwright?s emphasis in his plays, illustrates the corruption particularly how the corruption in the government agencies perverts people and judiciary, and the political institutions deviate from their actual goals and its results. In the third chapter,both Hare?s world view that is free of corruption and the corruption seen in the international field are attempted to lay out.The conclusion part of the study, in addition to the repercussions of the corruption on the plays and the problematic aspects of the worldwide corruption in modern life, encompasses certain arguments and suggestions as for the struggle against individual, national and international corruption.