Power and political dissonance in David Hare's Stuff Happens and Jez Butterworth's Jerusalem: A Foucauldian reading
David Hare'in Stuff Happens ve Jez Butterworth'un Jerusalem oyunlarında iktidar ve politik uyumsuzluk: Foucaultcu bir okuma
  1. Tez No: 948725
  2. Yazar: MOHAMMED HASAN HADI AL-JUMAILI
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MUSTAFA CANLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İngiliz Dili ve Edebiyatı, English Language and Literature
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Karabük Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İngiliz Dili ve Edebiyatı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 108
Özet
This thesis aims to apply Michel Foucault's theoretical framework to study political dissonance in David Hare's Stuff Happens and Jez Butterworth's Jerusalem. The thesis explores how both plays display opposing power dynamics between authority and resistance. The thesis uses Foucauldian discourse analysis to study how power/knowledge and discipline and bio-politics shape narrative regimes of truth and social order in the plays' contexts. In Stuff Happens Hare shows how political leaders (Bush, Blair, Powell) use intelligence and rhetoric to justify war intervention by dismissing opposing views from UN inspectors and anti-war activists. This depiction demonstrates Foucauldian principles because knowledge serves to support power structures, bio-political terminology uses war as a protective measure for liberation, and disciplinary frameworks direct decision processes. The fractured framework of the drama and several narrative points of view show how fleeting official stories are. The play Jerusalem presents an alternative view of local power in rural England through the character of Johnny“Rooster”Byron, depicting his defiant nature and his status as a local legend who challenges authority. The Foucauldian conceptions of discipline and bio-politics explain how official language and institutions generate Rooster's undesirable position while enforcing normative control despite his folklore and defiance, which create resistance that exceeds recognized facts. The two characters demonstrate how institutional power stands against personal independence. The thesis shows that Hare and Butterworth demonstrate how authority functions conditionally because political truth emerges from discourse, and rebellious characters reveal power constraints. The plays create a space for critically analyzing how knowledge and power operate within social and political systems through their conflicting narratives and resistant characters.
Özet (Çeviri)
Bu tez, Michel Foucault'nun David Hare'in Stuff Happens ve Jez Butterworth'un Jerusalem oyunlarındaki politik uyumsuzluğu analiz etmek için kullandığı teorik çerçeveyi inceler. Her iki oyunun da güç, otorite ve direnişin çatışan söylemlerini nasıl tasvir ettiğini araştırır. Foucault'cu bir söylem analizi yoluyla araştırma, güç/bilgi, disiplin ve biyo-politikanın oyunların bağlamlarında anlatısal hakikat ve toplumsal düzen rejimlerini nasıl etkilediğini araştırır. Irak Savaşı'na yol açan olayları tasvir eden Stuff Happens'da Hare, siyasi liderlerin (Bush, Blair, Powell) müdahaleyi rasyonalize etmek için zeka ve retorik kullanırken muhalif bakış açılarını (BM müfettişleri, savaş karşıtı aktivistler) marjinalleştirmesiyle rekabet eden hakikat iddialarını resmeder. Bu tasvir, Foucault'cu ilkeleri ortaya koyar: bilgi, gücü doğrulamak için yaratılır, biyo-politik dil savaşı bir koruma ve kurtuluş aracı olarak temsil eder ve disiplinsel etkiler karar almaya rehberlik eder. Oyunun parçalanmış formatı ve değişen bakış açıları, resmi anlatıların geçici doğasını vurgular. Buna karşılık, Jerusalem kırsal İngiltere'deki yerel güç dinamiklerini, efsanevi hikayeleri ve asi davranışları otoritelerin onu düzenleme veya sürgün etme çabalarıyla çatışan bir yabancı olan Johnny“Rooster”Byron karakteri aracılığıyla araştırır. Foucault'nun disiplin ve biyo-politika fikirleri, resmi söylemin ve kurumların Rooster'ı istenmeyen biri olarak etiketlerken, Rooster'ın folkloru ve meydan okumasının kabul görmüş gerçeklerin dışında bir direniş biçimi yaratmasına rağmen normatif kontrol dayatmasını açıklar. Bu karşılaştırma, kurumsal otorite ile asi bireysellik arasındaki çatışmayı gösterir. Sonuçlar, hem Hare'nin hem de Butterworth'un otoritenin rastlantısal doğasını ortaya koyduğunu göstermektedir: küresel ve yerel politikadaki gerçek, söylem tarafından şekillendirilir ve yıkıcı karakterler gücün sınırlarını açığa çıkarır. Oyunlar, rekabet eden anlatılar ve dirençli figürler aracılığıyla siyasi uyumsuzluğu dramatize ederek, bilgi ve gücün toplumsal ve politik çerçeveler içinde nasıl işlediğine dair eleştirel bir incelemeyi teşvik eder.