Ulusararası muhasebe standartlarının uyumlaştırılmasında kültürün etkisi: Bir araştırma
The effects of culture on the hormonization of international accounting standarts: A research
- Tez No: 263916
- Danışmanlar: DOÇ. DR. İSMAİL BEKÇİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2010
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Bölümü
- Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 174
Özet
Bu tezin amacı, toplumların kültürel değerlerinin Uluslararası Muhasebe Standartlarının uyumlaştırlması ve ulusal muhasebe sistemlerine etkileriniincelemektir. Çalışmada öncelikle muhasebe meslek mensuplarının Muhasebe ?Kültür değerleri tespit edilmeye çalışılmıştır. Daha sonraki aşamada ise Muhasebe ?Kültür değerleri ile uyumlaştırma süreci arasındaki ilişki ortaya konulmaktadır.Muhasebe ? Kültür değerlerinin tespit edilmesine yönelik olarak IspartaSerbest Muhasebeci ve Mali Müşavirler Odası üyeleri ile bir araştırmagerçekleştirilmiştir. Araştırmada muhasebe meslek mensuplarının Muhasebe ? kültürdeğerlerine ilişkin veriler, Shalin Chanchani ve Roger Willett tarafından hazırlananve Gray'in Muhasebe Değerleri teorisini ortaya koymaya çalışan 16 soruluk anketformunun Türk Kültürüne adaptasyonu ve Abongwa tarafından geliştirilenuyumlaştırmaya ilişkin ifadeler aracılığı ile toplanmıştır. Araştırma sonuçlarımuhasebe meslek mensuplarının Gray'in ileri sürdüğü dört Muhasebe ? Kültürboyutunun derecesinin saptanmasını sağlamıştır.Muhasebe meslek mensuplarının muhasebe değerleri bakımındanprofesyonel, tekdüzeci, tutucu ve gizlilik ? şeffaflık konusunda kararsız bir tutumiçerisinde oldukları görülmüştür. Uluslararası muhasebe standartlarının, tekdüzeci,daha iyimser, daha şeffaflıktan yana bir yapı önermesi, Türkiye'nin sahip olduğumuhasebe değerleri bakımından uyumlaştırmaya yatkın bir muhasebe değerlerikompozisyonu içinde olduğunu göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this thesis is to investigate the effects of the cultural values ofsocieties on the harmonization of international accounting standards and the nationalaccounting systems. In this study primarily, it has been tried to determine theaccounting-culture values of accounting professionals. After then, the relationshipbetween accounting-culture values and the process of harmonization has beenintroduced.A survey has been realized with Isparta Chamber of Certified PublicAccountants? members towards to determining the accounting and culture values. Inthis research, the data related to accounting- culture values of accountingprofessionals collected by means of a survey consists of 16 questions adapted toTurkish Culture about illustrating the theory of Gray?s accounting values prepared byShalin Chanchani and Roger Willett, and the statements about harmonization byAbongwa. The results of this research has provided to specify of the degree ofaccounting professions members? four accounting ? cultural dimensions claimed byGray.It is observed that accounting professionals are indecisive aboutprofessionalism, conservatism, secrecy-transparency and uniformity in respect toaccounting values. Also, international accounting standards? suggestion about auniform, more optimist and a more transparent structure indicates that Türkiye has anaccounting values composition susceptible to harmonization in respect to accountingvalues.