İbnü'l-Arabî'nin ed-Dürretü'l-Fâhira adlı eserinin tahlil ve tahkiki
The analysıs and ascertaınment of İbnü?l-Arabî?s ed-Durra el-Fakhıra named book
  1. Tez No: 263915
  2. Yazar: YUSUF RAMAZAN SARAÇ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RİFAT OKUDAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2010
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Süleyman Demirel Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Temel İslam Bilimleri Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Tasavvuf Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 107
Özet
Bu tez, ed-Dürretü'l-Fâhira'da anlatılan tasavvufi hayatı konu edinmektedir. Bu çalışmada, İbnü'l-Arabî'nin söz konusu eseri tanıtılmakta, hayatının ilk yarısını geçirdiği Mağrib ve Endülüs'te karşılaştığı sûfîlerin günlük yaşantıları, ibadetleri, kerametleri incelenmektedir. Ayrıca yazma halde bulunan eserin iki nüshadan karşılaştırmalı tahkiki yapılmıştır.XII. ve XIII. asırlarda adı geçen coğrafyada zengin bir tasavvufi yaşam vardır. Sûfîler, hayata diğer insanlardan farklı bakmış ve buna göre yaşamışlardır. Bununla birlikte bu farklılıkları onları toplumdan uzak bir yaşama itmemiştir.
Özet (Çeviri)
The goal of this study is to investigate the the mystic life described in ed-Durra el-Fakhira and ascertain it. Basic starting point of the study is to search the sûfis? lives, worships, miracles that ibn Arabi met them in North Africa and Andalusia. Furthermore the study includes the comparative ascertainment of ed-Durra el-Fakhira from two manuscripts.As a result, it is emerged that there is a fertile mystic life in XII. and XIII. centuries, at the region of above mentioned. Sûfis see the life in a new light and live according to this perception. However, this different view point does not carry them to isolate from public in which they live.